Kategórie
Software

5 podobností a rozdielov Onedrive a Google Drive

Onedrive a Google Drive (Google Disk) sú cloudové úložiská. To znamená, že dáta do nich uložené nemáte k dispozícii iba lokálne na vašom konkrétnom zariadení, ale po prihlásení sa k nim môžete pristupovať z akéhokoľvek počítača či mobilného telefónu. V čom sú podobné a aké sú medzi nimi rozdiely?

1. Vlastník a bezpečnosť

Servery Google Drivu spravuje Google, One Drivu Microsoft. Obidve firmy sú nadnárodné a pochádzajú z Ameriky. Obidva korporáty deklarujú, že dbajú na bezpečnosť a súkromie dát svojich používateľov. Avšak všetko, nad čím nemáte priamo kontrolu, nemôže byť z podstaty veci úplne súkromné. Preto ak potrebujete ukladať citlivé údaje, cloudové úložiská vo všeobecnosti neodporúčam.

Samotný Microsoft a Google o zabezpečení údajov hovoria:

 1. Onedrive – Microsoft riadi zabezpečenie údajov niekoľkými spôsobmi:
  • Riadený prístup – zamestnanci k dátam zákazníkov nemajú stály prístup. Ak sa stane nejaký incident, na jeho vyriešenie musia inžinieri o prístup požiadať. Ak je žiadosť oprávnená, dostanú ho, ale len na čas nevyhnutný pre vyriešenie problému.
  • Rozdelenie rolí – 1 človek vykonáva len konkrétne obmedzené vopred definované činnosti.
  • Systémy sledovania zabezpečenia a automatizácia – pokusy o nevhodný prístup sú monitorované v reálnom čase a systémy na ne ihneď upozorňujú. Taktiež zaznamenávajú žiadosti o prístup od samotných zamestnancov.
  • Procesy a vzdelávanie – zamestnanci majú vopred určený proces pri pokuse o narušenie zabezpečenia. Okrem toho ich firma pravidelne vzdeláva o ochrane osobných údajov.
  • Ochrana pri prenose aj uložení – pri prenose sa používa TLS a pripojenie cez https. Prístup do údajových centier má len obmedzený počet zamestnancov, ktorí sú overovaní niekoľkými faktormi.
 2. Google Drive – spoločnosť Google neposkytuje natoľko podrobné informácie:
  • Zabezpečenie na špičkovej úrovni
  • Šifrovanie dát počas prenosu aj pri uchovávaní
  • Bezpečnostné prvky, ktoré kontrolujú spam, phisingové útoky alebo malware

2. Prístupnosť

Obidve cloudové úložiská sú z mojej vlastnej skúsenosti prístupné. Ako som písala v článku o Onedrive, v jeho mobilnej aplikácii sa z času na čas vyskytli verzie, ktoré úplne prístupné neboli, no vývojári tieto chyby opravili. Google Disk s prístupnosťou problém zatiaľ nemal.

To sa týka ako prístupu z počítača, tak aj cez webové rozhranie či mobilnú aplikáciu. Zdôrazňujem, že ide o systém Windows a Android. Ako webový prehliadač používam Google Chrome alebo Edge.

3. Veľkosť úložiska a cenová politika

Onedrive v základe ponúka 5 GB úložisko, Google Drive 15 GB. S tým, že do toho sa rátajú aj e-maily, ak využívate Gmail, a vlastne všetky služby od Googlu, ktoré vyžadujú ukladací priestor.

Cloud od Microsoftu si môžete predplácať mesačne po novom ako Microsoft 365 Basic za 2 €, k čomu získate 100 GB úložiska. Google Drive Basic je tiež za 1,99 € mesačne a rovnako ponúkne 100 GB voľného priestoru.

Microsoft Personal stojí 69,90 € ročne alebo 7 € mesačne a okrem aplikácií Microsoft Officu získavate 1 TB úložiska. Google Standard zahŕňa 200 GB priestoru za 2,99 € mesačne.

Microsoft Family pre 6 osôb v skupine ponúka 6 TB priestoru a stojí 99 € ročne alebo 10 € mesačne. S Google Premium získate 2 TB úložisko za 10 € na mesiac.

Microsoft už nerozlišuje medzi používaním a platením priestoru v Onedrive a aplikácií samotného balíka Microsoft 365. Pokiaľ však chcete využívať aj platené aplikácie od Googlu – Google Workspace, tak sa ceny líšia:

 • Business Starter – 6 $ / mesiac
 • Business Standard – 12 $ za mesiac
 • Business Plus – 18 $ mesačne

4. Prístup k dátam

Obidve spoločnosti umožňujú pristupovať k uloženým dátam prakticky odkiaľkoľvek. V oboch prípadoch je, samozrejme, potrebné vytvoriť si účet a byť na zariadeniach prihlásení.

Vo webovom rozhraní pristupujete k online úložisku z webovej adresy v prípade Onedrivu onedrive.microsoft.com a v prípade Google Drivu drive.google.com

Takisto je možné inštalovať obidva cloudy do počítača či so systémom Windows, alebo macOS a aj do dvoch najbežnejšie používaných mobilných operačných systémov Android a iOS.

Jediný rozdiel je v tom, že Google Drive sa do PC s Windowsom pridá ako nový disk, teda ho nájdete v zložke Tento počítač. Oproti tomu Onedrive sa stane súčasťou priečinkovej štruktúry vašej osobnej zložky. Samozrejme, cloudom je možné vytvoriť aj zástupcu na pracovnej ploche alebo ich pripnúť na panel úloh.

Google aj Microsoft okrem cloudových úložísk ponúkajú aj aplikácie na tvorbu dokumentov, tabuliek či prezentácií. Sada od Microsoftu má názov Microsoft 365, od Googlu Google Workspace. Tieto aplikácie sú priamo naviazané na úložiská. To znamená, že ak pomocou nich začnete vytvárať nejaký obsah, automaticky sa ukladá a vy o dáta neprídete.

5. Ovládanie

Obidve úložiská sa svojím ovládaním či vo webovom rozhraní, priečinku v počítači, alebo mobilných aplikáciách dosť podobajú. Nie sú v nich nejaké zásadné rozdiely, ktoré by skomplikovali používanie jedného či druhého cloudu.

V Google Drive aj Onedrive nájdete súbory a priečinky zoskupené v tabuľkovom zobrazení. Musím uznať, že Onedrive má tabuľku štrukturovanú oveľa zrozumiteľnejšie s klasickými stĺpcami. Google Drive má tabuľku len s jedným stĺpcom (aspoň tak to interpretuje NVDA) a doplňujúce údaje (ako veľkosť a vlastník) sú zobrazené trošku viac chaoticky mimo štandardnej štruktúry.

Najjednoduchší spôsob, ako pracovať s akciami priečinkov alebo súborov, je vyvolať na nich kontextovú ponuku cez Shift+F10 alebo príslušné tlačidlo na klávesnici. V obidvoch prípadoch, ak pristupujete k cloudom cez prehliadač, je potrebné byť vo formulárovom režime (platí pre čítač NVDA).

Akcie sú v Google Drive aj Onedrive takmer totožné – nájdete tu možnosť súbory či priečinky vymazať, zdieľať, stiahnuť, presunúť či zobraziť podrobnosti a tak ďalej.

Záver

Aj Onedrive, aj Google Drive sú prístupným riešením ukladania súborov, ku ktorým potrebujete mať prístup z akéhokoľvek zariadenia. Menšie rozdiely sú len v cenovej politike a v integrácii s Google Workspace alebo Microsoft 365. Záleží tak na vás, ktorý cloud je vám príjemnejší na používanie.

Súvisiace články

Zdroje

Chcem odoberať newsletter

* označuje povinné položky


Začiarknutím potvrďte


Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v päte e-mailu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete po kliknutí na stránku Zásady ochrany osobných údajov.

Na prihlásenie sa k odberu newslettera používam službu Mailchimp. Kliknutím na tlačidlo Prihlásiť potvrdzujete, že vaše údaje budú odoslané Mailchimpu na spracovanie.Viac zistíte tu (anglicky).


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.