Kategórie
Software

Legere scanner – Voice Dream Scanner pre Android

Legere Scanner je aplikácia na rozpoznávanie tlačených textov. Takýchto aplikácií poznáte asi viacero, pretože recenzie niektorých z nich už vyšli aj v Blindrevue. Nevidiaci používatelia mobilných telefónov od Apple však často odporúčajú na rozpoznávanie tlačených predlôh aplikáciu Voice Dream Scanner. Keď som ho hľadala v Obchode Play pre Android, našlo mi iba aplikáciu Legere Reader, o ktorej bude reč v budúcom článku. Preto som skúmala, či pod podobným názvom neexistuje aj aplikácia na rozpoznávanie papierových dokumentov a našla som Legere Scanner. Teda odporúčajú to vývojári Voice Dream Scanneru ako priamu alternatívu.

Kúpila som ho, otestovala a svoje dojmy prinášam v tomto článku.

 

Inštalácia a prostredie legere Scanner

 

Aplikáciu nájdete v Obchode Play. Je platená, stojí 4,19 eur. Ak máte obavy nakupovať z Obchodu Play, prečítajte si článok Ako na to. Po zakúpení stačí aplikáciu len otvoriť a používať. Pred prvým použitím si od vás vypýta súhlas s používaním fotoaparátu, odporúčam ho, samozrejme, udeliť.

Prostredie Legere Scanner je v angličtine. Priznám sa, že nie všetkým názvom tlačidiel som porozumela, musela som si ich preložiť. No napriek tomu to nakoniec nie je až také zložité, ako sa na prvý pohľad či počutie zdalo.

Vo vrchnej časti displeja nájdete dve tlačidlá: Settings (nástroje) a Import Photo (importovať fotografiu). Na spodnej potom päť tlačidiel a to:

 

 • Edge Detection – aplikácia sama zosníma rohy alebo teda hrany dokumentu, aby ste mali celú predlohu v zábere fotoaparátu.
 • Flash off / on – zapína a vypína prisvetlenie, teda LED diódu v prípade, ak je slabé osvetlenie.
 • Capture Image – tlačidlo poslúži na vyfotenie obrázka, ak potrebujete vyfotiť napríklad iba časť dokumentu, alebo nechcete používať automatické snímanie.
 • Batch Mode Off – slúži na nasnímanie viacerých strán (aspoň dúfam).
 • Auto Capture on / off – prepnete si, či má aplikácia po zachytení všetkých okrajov zosnímať dokument sama, alebo budete fotiť ručne.

 

Nastavenia (Settings)

 

Väčšinou začínam články tým, ako používať hlavnú funkciu tej ktorej aplikácie. V tomto prípade je však užitočnejšie, aby ste si aplikáciu pred prvým použitím mierne nastavili. Do nastavení sa dostanete cez Settings > Settings. V prvej ponuke nájdete ešte iné aplikácie od Legere, možnosť napísať otázku podpore, prečítať si užitočné tipy, napísať hodnotenie a nejaké právne záležitosti.

V samotných nastaveniach aplikácie sa nachádza iba päť položiek:

 

 • Language – odporúčam zapnúť Auto Detect, teda automatické rozpoznanie.
 • Play Tone When Edges Detected – ak si túto možnosť zapnete, čím budete bližšie k stredu dokumentu, teda aplikácia bude zachytávať všetky štyri okraje snímanej predlohy, tým bude prehrávať hlasnejší tón. Je to strašne otravné, ale užitočné.
 • Always Enhance Image – vždy vylepšovať obrázok kvôli presnosti rozpoznania.
 • Read Text After Capture – prečítať text ihneď po rozpoznaní – túto možnosť som ja osobne vypla kvôli tomu, že si chcem pozrieť rozpoznaný text pomocou odčítača v telefóne. Ale je na vás, čo preferujete.
 • Show Text After Recognizing – pôvodne je táto možnosť vypnutá, ja ju však využívam. Po zapnutí vám zobrazí namiesto vyfoteného obrázka reálny rozpoznaný text, s ktorým potom viete pracovať nie ako s obrázkom, ale textom.

 

Nasnímanie predlohy pomocou Legere Scanner a import fotografie

 

Tieto dve funkcie robia to isté, len trošku inak. V prvom prípade skenujete tlačenú predlohu, ktorú máte priamo pred sebou. V druhom môžete naimportovať už odfotený dokument a nechať si ho rozpoznať.

 

Rozpoznanie tlačenej predlohy

 

Ak chcete rozpoznať tlačený dokument, stačí spustiť aplikáciu a ak máte zapnutú automatickú detekciu rohov, tak podľa intenzity prehrávaného tónu hýbať s telefónom tak, aby tón bol čo najhlasnejší. Po stíchnutí zvuku odporúčam so zariadením nehýbať, aby sa mohol správne vyfotiť obrázok. Aplikácia oznámi vyfotenie jednak zvukom a jednak hláškou Processing. Ak nemáte zapnuté automatické snímanie, treba poklepať na tlačidlo Capture Image.

Výsledky zosnímania sú na veľmi použiteľnej úrovni. Skúšala som Legere Scanner na viacerých úradných zásielkach. Bez problémov som obsahu listu porozumela, len paragrafy a čísla zákonov neboli úplne presné. Ale lepšie nedopadol ani Envision, ktorý považujem za referenčnú aplikáciu, s ktorou porovnávam každú ďalšiu.

 

Import a rozpoznanie textu z fotografie

 

Poslúži napríklad v prípade, že si vyfotíte nejaký oznam na vchodových dverách do bytového domu a potrebujete si ho nechať rozpoznať. Alebo urobíte Screenshot obrazovky v aplikácii, ktorá nie je prístupná, a chcete si prečítať obsah displeja.

Pre importovanie fotografie poklepte na Import Photo. Dostanete sa do správcu súborov v zariadení. Švihaním prsta vyberiete a poklepaním potvrdíte zvolenú fotografiu, čím sa odošle do aplikácie na rozpoznanie.

Z tejto funkcie som mierne, alebo skôr dosť sklamaná. Skúšala som ju na jednak screenshotoch z telefónu, kde rozpoznala síce čo mala, ale čakala som presnejšie výsledky. No a takisto som nechala rozpoznať uložený obrázok listu od elektrární a to bola čistá katastrofa. Výsledok bol absolútne nepoužiteľný. Pritom Envision ten istý obrázok rozpoznal bezchybne.

 

Práca s rozpoznaným textom / obrázkom

 

Po rozpoznaní predlohy sa vám podľa preferencií zobrazí buď obrázok, alebo rozpoznaný text. V spodnej časti displeja potom nájdete niekoľko možností, čo s rozpoznanou predlohou môžete urobiť. Z ľavej strany sú to:

 

 • Edge Detection a Enhance Image  – poslúžia na vylepšenie obrázka, ak si nechávate zobrazovať vyfotený obrázok.
 • Play – po poklepaní na toto tlačidlo vám aplikácia prečíta text z vyfoteného obrázka.
 • Audio Settings – môžete si nastaviť jazyk predčítavania a jazyk hlasu zvlášť a rýchlosť (okrem percentuálnej hodnoty vám aplikácia povie, koľko slov prečíta za minútu). Ak si prajete rýchlosť čítania upraviť, švihaním sa presuňte na tlačidlo Increment (zvýšiť) alebo Decrement (znížiť) rýchlosť reči.
 • Discard – po poklepaní na toto tlačidlo odstránite rozpoznaný text.

 

Zdieľanie rozpoznanej predlohy

 

Okrem prehratia si rozpoznaného textu Legere Reader umožňuje aj jeho uloženie alebo priamo zdieľanie. Stačí švihaním nájsť a poklepať na tlačidlo Keep po rozpoznaní predlohy. Následne nájdete a potvrdíte tlačidlo Save. Aplikácia ponúka na výber z týchto možností: Save As PDF (uložiť ako .PDF súbor), Share PDF (zdieľať .PDF súbor), Save As Text (uložiť ako text), Share Text (zdieľať text), a Copy Text (skopírovať text do schránky).

Rozdiel medzi Save (uložiť) a Share (zdieľať) je v tom, že po poklepaní na Save uloží rozpoznaný výsledok do zvoleného umiestnenia. Ak poklepete na Share (zdieľať), výsledok môžete odoslať cez všetky možné nainštalované aplikácie, ktoré to umožňujú.

 

Záver

 

Aplikácia Legere Scanner má nesporne výhodu v tom, že je pomerne lacná a nevyžaduje si predplatné ako niektoré iné konkurenčné aplikácie. Za 4,19 eur dostanete slušne fungujúcu čítačku tlačených predlôh. Pri rozpoznávaní papierových dokumentov funguje spoľahlivo, import a rozpoznanie textu z obrázka zvláda už v oveľa horšej kvalite. Výhodou je, že si môžete vyfotenú predlohu zobraziť aj ako text, aj ako obrázok a obidvoje následne aj zdieľať a ďalej s textom pracovať. Ako som už spomenula, prostredie aplikácie je v angličtine, čo môže byť pre niekoho trošku obmedzujúce. Pre mňa osobne je veľkou nevýhodou to, že pri fotení dokumentu Legere Scanner nepoužíva smerové pokyny, ale prehráva veľmi nepríjemný zvuk. Tiež po rozpoznaní predlohy sa mi Espeak prepne do angličtiny. Pre správne fungovanie tak musím vypnúť a znova zapnúť TalkBack.

Z platených alternatív môžem spomenúť Envision AI a Supersense a podobnú funkciu ponúka aj neplatená aplikácia Google Lookout či Seeing Assistant Home.

Ak však potrebujete len rozpoznávať dokumenty a iné funkcie považujete za zbytočné, prípadne nechcete investovať do predplatených aplikácií, Legere Scanner je pomerne slušne fungujúcou alternatívou.

Ak máte tip na inú aplikáciu, alebo sa chcete niečo spýtať, píšte do komentárov pod článkom, na Facebook či e-mailom. Budem vďačná, ak moju stránku budete sledovať aj na sociálnej sieti Twitter.

Jedna odpoveď na “Legere scanner – Voice Dream Scanner pre Android”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.