Kategórie
Software

Legere Reader – prístupná čítačka e-kníh v mobile

Legere Reader je plne prístupná čítačka elektronických kníh pre mobilné telefóny. Nie je však zadarmo. Oplatí sa do nej investovať?

Legere Scanner a Legere Reader sú alternatívami k známym aplikáciám Voice Dream určeným pre iOS. Ako obstála prvá z dvojice, si môžete prečítať v článku Legere Scanner – Voice Dream Scanner pre Android.

Teraz sa pozrieme podrobnejšie na druhú menovanú.

 

Nákup, inštalácia, prostredie

 

Aplikáciu stiahnete štandardne z Obchodu Play. Nehľadajte však tlačidlo Získať, ale poklepte na tlačidlo s cenou. Tá je stanovená na 9,90 €. Ďalej pokračujte štandardne podľa pokynov.

Ak si nie ste istí, ako proces nákupu funguje, odporúčam článok Ako na nákupy v Obchode Play.

 

Po prvom spustení si zo zoznamu môžete vybrať jazyk a dostupné hlasy. Mne sa v zozname hlasov nič nezobrazilo ani po potvrdení tlačidla Download. Preto odporúčam poklepať na tlačidlo Skip (Preskočiť). Na ďalšej obrazovke sú zobrazené možnosti, ktoré Legere Reader má. Zatvoríte ich potvrdením tlačidla Done.

Prostredie aplikácie je v angličtine, no je veľmi jednoduché. Vo vrchnej časti displeja nájdete 4 prvky:

 

  • All Items – po poklepaní naň si môžete zvoliť kategóriu kníh, ktorú budete mať na hlavnej obrazovke zobrazenú – všetky položky, nezaradené, neprečítané, prehrávané vo fronte. Prípadne po poklepaní na Add Folder (pridať priečinok) si môžete kategóriu vytvoriť sami.
  • Bookshelf View – zobrazenie ako na poličke – po aktivovaní sa vám zobrazia obálky kníh. Akurát v tomto zobrazení odčítač prestane reagovať. Odporúčam ponechať aktívne Book List View (zobrazenie zoznamu kníh).
  • Sort – slúži na zatriedenie kníh podľa niekoľkých kritérií – Recent (nedávne), Add date (dátum pridania), Title (názov), Author (spisovateľ), Size (veľkosť).
  • Viac možností – tu nájdete nastavenia aplikácie.

 

Väčšinu obrazovky zaberá zoznam kníh. Predvolene v aplikácii nájdete len jednu knihu Pýcha a predsudok od Jane Austin, samozrejme, v angličtine.

No a v spodnej časti sa nachádza tlačidlo Add Document (pridať dokument).

 

Ako pridať súbor a podporované formáty

 

V prvom rade musím povedať, že aplikácia nečíta len knihy. Môžete si do nej pridať napríklad aj poznámky zo školy, či hocičo iné v podporovanom formáte.

Pre pridanie dokumentu poklepte na tlačidlo Add Document v spodnej časti obrazovky. Otvorí sa ponuka s troma možnosťami:

 

  • Choose File – vybrať súbor – po potvrdení sa dostanete do klasického správcu súborov. Z neho si vyberiete súbor a dvojitým poklepaním potvrdíte. Ten sa následne pridá do zoznamu súborov v aplikácii.
  • Clipboard – vyberte, ak chcete pridať súbor zo schránky.
  • Web Browser – možnosť sťahovať knihy prostredníctvom webového prehliadača.

 

Pri pridávaní väčšej knihy sa môže objaviť hláška „Document being packaged“ a v ideálnom prípade aj progress bar. Stačí len počkať, kým sa proces dokončí. Tu sa mi sem-tam stalo, že pridávanie zamrzlo.

Podľa oficiálnej stránky Legere Reader akceptuje .DOC súbory importované ako .PDF, .DOCX, .RTF, .MOBI importované do .PDF. Dokáže extrahovať text z .PDF, Plain Text a .HTML súborov. Do aplikácie môžete nahrať súbory .ePub, a DAISY kníh bez DRM ochrany. Prehrá skomprimované DAISY a MP3 knihy.

 

Čítanie knihy v Legere Reader

 

Po poklepaní na niektorú z kníh sa otvorí prostredie samotnej čítačky. Vo vrchnej aj spodnej časti displeja sa nachádzajú ovládacie prvky aplikácie, medzi nimi potom samotný text knihy.

Vo vrchnej časti nájdete Visual Settings, Audio Settings, Bookmark a Viac možností. Toto je fakt jediné tlačidlo, ktoré je z celej aplikácie preložené do slovenčiny. V spodnej potom tlačidlá pre prehrávanie – Play, Previous Item (predchádzajúca položka), Next Item (nasledujúca položka). Tie sa nachádzajú v strede. Vľavo od nich je tlačidlo pre pridanie záložky Bookmark, napravo Search (vyhľadávanie). Pod nimi nájdete informáciu, koľko percent z knihy už máte prečítaných. Select Navigation Unit zasa poslúži na zmenu posunu. Máte na výber 15, 30, 60 sekúnd alebo posun o vetu, odsek, kapitolu, zvýraznenie alebo záložku.

 

Audio a Visual Settings

 

Ešte pred prvým čítaním odporúčam vybrať a nastaviť si hlas a jeho parametre. Aplikácia si vie pre každú knihu zapamätať nastavenie zvlášť. Bez toho Legere Reader nespustí prehrávanie (teda aspoň mne).

Pre nastavenie hlasu poklepte na tlačidlo Audio Settings (nastavenia zvuku) a švihaním vyhľadajte vami preferovaný hlas. Ten poklepaním vyberte. V hornej časti okna nájdete ešte nastavenia pre zvýšenie (Increment) a zníženie (Decrement) rýchlosti čítania. Okrem percentuálnej hodnoty vám aplikácia povie, koľko slov prečíta za minútu.

Tu si môžete upraviť aj niekoľko volieb sprístupnenia. Napríklad spustiť prehrávanie zatrasením. Toto dôrazne neodporúčam. Skúsila som si to zapnúť a bohužiaľ nejde zvoliť intenzita trasenia. Čítanie sa tak spustilo, aj keď som len zdvihla telefón zo stola. Tiež máte možnosť vynútiť si spustenie prístupnosti. Zvoliť si, čo sa stane po poklepaní – pozastavíte čítanie alebo spustíte úpravu hlasitosti a podobne.

Pre slabozrakých ľudí alebo ľudí s poruchou pozornosti poslúžia zasa Visual Settings (nastavenia zobrazenia). Ponúkajú široké možnosti prispôsobenia od toho, či pri prehrávaní knihy má byť obrazovka stále rozsvietená, až po farbu zvýrazňovaného textu. Môžete si upraviť, čo má byť pri čítaní zvýraznené – slovo alebo riadok, o aký úsek sa má kniha pri posúvaní posunúť – iba strana alebo ľubovoľné posúvanie. Viete si upraviť počet viditeľných riadkov od všetkých až po len jeden a zmeniť typ, veľkosť, farbu písma a tiež tému.

 

Po nastavení už stačí poklepať na tlačidlo Play (Prehrávať) a kniha by sa mala spustiť. Ak chcete čítanie pozastaviť, opätovne potvrďte tlačidlo Play. Trošku ma zarazilo, že sa nezmenilo na Pause alebo niečo viac intuitívne. Potrebujete sa posunúť dozadu či dopredu? Použite tlačidlá Previous (dozadu) a Next (dopredu). Pre pridanie záložky poklepte na tlačidlo Bookmark. Nie je to však bezpodmienečne nutné, pretože Legere Reader si zapamätá miesto, kde ste skončili, a od neho pri ďalšom spustení pokračuje. Sem-tam sa stane, že si chcete niečo vyhľadať, preto sa hodí tlačidlo Search (Vyhľadávanie).

 

Zvýrazňovanie textu a tvorba vlastných poznámok

 

Aplikácia umožňuje zvýraznenie textu a dokonca aj robiť si vlastné poznámky. To sa môže hodiť najmä pre študentov. Prípadne ak čítate knihu, z ktorej si chcete do budúcnosti aj niečo pamätať.

Musím však povedať, že toto pre nevidiaceho človeka nie je až tak intuitívne. V prvom rade, ak prehrávate knihu, musíte ju pozastaviť. Potom švihaním a posúvaním sa po displeji nájsť úsek, ktorý ste čítali a s ktorým chcete pracovať. Tu následne klepnite a pridržte prst, čím ho vyznačíte. V hornej časti displeja je priamo možnosť zvýrazniť text poklepaním na Highlight. Ak chcete pridať poznámku či text skopírovať, poklepte na Viac možností a vyberte Note alebo Kopírovať.

 

Záver

 

Legere Reader je nad pomery prístupná a dobre ovládateľná čítačka e-kníh do mobilu. Za plus považujem intuitívne ovládanie či mnoho podporovaných formátov. Veľkou výhodou je tiež široká škála nastavení pre nevidiacich a slabozrakých ľudí či ľudí s poruchou pozornosti či učenia. Ich kvalitu však úprimne neviem posúdiť. Nevýhodou môže byť možno prostredie v angličtine a tiež cena aplikácie. No vzhľadom na fakt, že ide o jednorazový nákup, nie je to nič strašné.

Ak máte otázku či pripomienku prípadne tip na inú podobnú aplikáciu, píšte buď do komentárov pod článkom, alebo e-mailom. Budem rada, ak ma budete sledovať aj na Facebooku a Twitteri.

2 odpovede na “Legere Reader – prístupná čítačka e-kníh v mobile”

Pěkné, ale znám Dream Voice Reader z iOS a na tom se mi nelíbí jakási nesynchronizace mezi přehráváním audio mp3 a čtením pomocí hlasu přímo v soubotu podporovaných formátů. Představoval bych si to tak, že třeba čtu pomocí audia a tam, kde skončím a chci se přepnout na čtení hlasem, tam také budu moci začít číst hlasem. Jak je to u této aplikace? Stejné? Děkuji za odpověď.

Bohužiaľ, veľmi nedomyslené. Síce sa dá približne odčítačom v mobile zistiť, že ste na tom úseku, kde ste skončili s prehrávaním, ale po prvé sa s natívnym odčítačom v texte zle pohybuje a po druhé, keď spustíte prehrávanie, ide odtiaľ, kde ste ho zastavili a nie odtiaľ, kde ste sa dostali so screenreaderom v mobile. Ani mi to nenapadlo do článku zakomponovať, to sa priznám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.