Kategórie
Návody

Ako na prepojenie Bluetooth zariadení s počítačom a mobilom

Pripojenie bezdrôtových Bluetooth zariadení k počítaču s Windowsom a mobilnému telefónu s Androidom nie je náročný proces. Záleží však na viacerých faktoroch.

Základný predpoklad zapnutý Bluetooth

Aby bolo možné zariadenia pomocou Bluetoothu prepojiť, je potrebné, aby to zariadenie vôbec podporovalo. No a, samozrejme, mať ho zapnutý.

  • Windows – Nastavenia (Windows+I), šípkami nájdete kategóriu Bluetooth, Tabulátorom na Bluetooth prepínacie tlačidlo a Medzerníkom aktivovať, ak vám čítač nehlási, že je už stlačené.
  • Android – Nastavenia > Pripojenia &gt Bluetooth > poklepať na Bluetooth prepínač a dostať ho do polohy Zapnuté.

Poznámky

  • Na mobilnom telefóne sa k Bluetoothu viete dostať aj cez rýchle nastavenia, ktoré v Androide 15 na Samsungu stiahnete dvoma prstami v pravej časti displeja.
  • Ak sa vám nedarí na počítači Bluetooth nájsť cez Nastavenia, použite vyhľadávanie v ponuke Štart, respektíve skratku Windows+s.
  • Niektoré najmä stolové počítačové zostavy Bluetooth nemajú, respektíve ich výkonnosť je príliš slabá. Dá sa to sčasti vyriešiť použitím externého Bluetooth dongla.

Párovací režim na zariadení

Druhým predpokladom je, že zariadenie, ktoré sa chystáte pripojiť, je vždy v párovacom režime. Inak ho ani mobilný telefón, ani počítač nenájde.

Niektoré zariadenia, ako napríklad bezdrôtové slúchadlá do uší alebo smart prstene dostanete do párovacieho režimu jednoducho tak, že otvoríte ich nabíjacie puzdro. Prirodzene, zariadenie musí byť vo vnútri.

Iné (napríklad náhlavné slúchadlá, reproduktory k mobilu či klávesnice) majú na prechod do párovacieho módu zvlášť tlačidlo alebo klávesovú skratku. Ďalšie sa doň dostanú po prvom spustení automaticky. Nie je to univerzálne, každý výrobca to rieši vlastným spôsobom. Toto môže byť pre nevidiaceho používateľa fáza, v ktorej si bez pomoci neporadí. Odporúčam použiť aplikáciu Be My Eyes respektíve jej užitočnú funkciu Be My AI.

A môžete sa stretnúť ešte s jedným typom zariadení, ktorý má niekoľko režimov pripojenia respektíve prenosu napríklad zvuku, a vy musíte vybrať Bluetooth. Tak to má napríklad zostava reproduktorov Creative SBS E2900.

Vo svojich recenziách vždy uvádzam, ktoré tlačidlo slúži na aký účel, a aj to, ako spustiť párovací režim. Keď tak prepátrajte kategóriu Hardware.

Keď je párovací režim spustený, zariadenie väčšinou bliká a reproduktory jeho spustenie ohlásia aj zvukovým signálom, väčšina ale mlčí.

Vyhľadávanie a pripájanie zariadenia

Mobilný telefón

Tu môžu nastať dve situácie. Ak máte zariadenie a mobilný telefón rovnakej značky (napr. Samsung, Xiaomi či Google Pixel…), po spustení párovacieho režimu na mobilnom telefóne vyskočí okno s otázkou, či chcete dané zariadenie pripojiť. Väčšinou stačí poklepať na Spárovať / Pripojiť či tlačidlo s podobným pomenovaním a je hotovo.

Väčšinou však ešte predtým musíte nainštalovať a otvoriť aplikáciu pre spravovanie daného zariadenia.

Pokiaľ zariadenie žiadnu aplikáciu nemá a neumožňuje ani jednoduché spárovanie, potom ho musíte ručne vyhľadať.

  1. Otvoríte Nastavenia.
  2. Poklepete na Pripojenia > Bluetooth.
  3. Ubezpečíte sa, že Bluetooth naozaj beží.
  4. Ak ste už k telefónu pripájali nejaké zariadenie, nájdete tu dve sekcie oddelené nadpisom: Spárované zariadenia a Dostupné zariadenia. Pokiaľ teda nanovo pripájate zariadenie, ktoré už raz pripojené bolo, stačí ho vybrať a poklepať naň. Telefón sa pokúsi k nemu pripojiť.
  5. Nové zariadenie hľadáte v sekcii Dostupné zariadenia. Pokiaľ ho telefón našiel, opäť stačí poklepať na jeho názov.
  6. Pri niektorých zariadeniach budete musieť skontrolovať, či sa zhoduje zobrazený kód (napríklad hodinky), bežne však stačí poklepať na Spárovať. Môže sa vám stať, ale len výnimočne, že pri párovaní klávesnice na nej budete musieť odpísať zobrazený kód.
  7. Ak všetko prebehne správne, zariadenie sa pripojí a budete s ním môcť pracovať.

Ak neprepárujete zariadenie k inému telefónu, tento proces viac nebudete musieť absolvovať. Stačí zariadenie zapnúť (respektíve slúchadlá vytiahnuť z nabíjacieho puzdra) a to sa automaticky pripojí.

Počítač s operačným systémom Windows 10 a 11

Postupy vo Windows 7 a staršom nemá zmysel pre mňa popisovať. Dávno je zastaraný a nepodporovaný.

Aj vo Windowse sa mi už stalo, že počítač zariadenie našiel a hneď mi ponúkol možnosť ho pripojiť. Je to však z mojej praxe len výnimka.

Pre spárovanie bezdrôtového zariadenia s počítačom cez Bluetooth postupujete väčšinou takto

  1. Buď priamo v Nastaveniach (Windows+I), alebo cez vyhľadávanie v ponuke Štart (prípadne Windows+s) nájdete sekciu Bluetooth a zariadenia.
  2. Aktivujete Enterom a v nej sa pohybujete Tabulátorom.
  3. Nájdete a aktivujete tlačidlo Pridať zariadenie.
  4. Systém sa spýta, aký typ zariadenia chcete pripojiť. Na väčšinu tých klasických (reproduktor, klávesnica, slúchadlá, myš) postačí prvá možnosť Bluetooth. Pripojenie bezdrôtovej obrazovky alebo doku zrealizujete tlačidlom Bezdrôtová obrazovka a napríklad na spárovanie ovládača na Xbox je potrebné stlačiť tlačidlo Všetky ostatné.
  5. Počkáte, kým počítač zariadenie vyhľadá. Odporúčam ho umiestniť čo najbližšie.
  6. Tabulátorom sa dostanete do zoznamu dostupných zariadení a šípkami vyhľadáte to, ktoré chcete spárovať. Aktivujete ho Enterom.
  7. Väčšinu zariadení počítač okamžite začne pripájať. V mojom prípade to vždy chvíľu trvá, nie je to tak jednoznačný a rýchly proces ako na telefóne.
  8. Je možné, že sa objaví dialógové okno s požiadavkou na párovanie, tú potvrdíte. Ak proces prebehne správne, môžete zariadenie začať používať.

Pokiaľ zariadenie raz pripojíte, samovoľne sa väčšinou neodpojí a tento proces nebudete musieť viac absolvovať.

Počítač si rovnako ako telefón pamätá už pripojené zariadenie. Pokiaľ sa teda nespoja automaticky, v sekcii Bluetooth ho môžete vyhľadať a pripojiť ručne.

Poznámka: odporúčam otvoriť vyhľadávanie zariadení v počítači aj mobile ešte pred spustením párovacieho režimu. Ten je totiž zväčša časovo obmedzený.

Zrušenie prepojenia

Hodí sa, pokiaľ zariadenie predávate, alebo ho už nebudete používať.

V telefóne nájdete sekciu Spárované zariadenia. Vyhľadáte to, ktoré chcete odpojiť natrvalo a Poklepete na jeho nastavenia. Tu sa nachádzajú niektoré najzákladnejšie voľby v závislosti na tom, o čo ide, ale pre vás bude v tomto prípade zaujímavé tlačidlo Zrušiť párovanie. Po poklepaní naň sa telefón spýta, či to myslíte vážne, a tak akciu potvrdíte. V mojom prípade je tlačidlo opäť pomenované ako Zrušiť párovanie.

V počítači otvoríte sekciu Bluetooth. V nej Tabulátorom prejdete na kategóriu zariadení ako Vstup, Zvuk a podobne. Tu šípkami vyhľadáte zariadenie, ktoré potrebujete odpojiť. Potvrdíte ho Enterom, Tabom vyhľadáte a Medzerníkom aktivujete tlačidlo Odstrániť toto zariadenie. Pozor, počítač sa viac nepýta a hneď pripojenie zruší.

Latencia a ako ju zmierniť?

Aj keď sa to v poslednom čase výrazne zlepšuje, pri používaní zvukových zariadení prepojených cez Bluetooth k mobilu aj počítaču narazíte na latenciu. Je to oneskorenie reakcie čítača obrazovky, ktoré sa najviac prejaví pri písaní na klávesnici, ale zaregistrujete ho aj počas prechádzania v prostredí. Jednoducho stlačíte znak alebo švihnete prstom a čítač sa ozve až o niekoľko milisekúnd, bohužiaľ, je to výrazne počuť.

V OS Windows sa vám zasa stane, že sa zvuková karta uspáva, aby šetrila energiu. Kvôli tomu chvíľku trvá, kým začne reagovať, v dôsledku čoho odsekne časť slova.

Ak používate slúchadlá a telefón od Samsungu, môžete zapnúť takzvaný Herný režim, ktorý by mal latenciu znižovať.

  1. Otvoríte Wearable. Ak máte pripojených niekoľko zariadení a nie ste na karte slúchadiel, nájdete tlačidlo Všetky zariadenia a z ponuky poklepaním vyberiete vaše slúchadlá.
  2. Vyhľadáte Nastavenia a prejdete na podponuku Laboratória – herný režim.
  3. Vojdete do nej a poklepete na prepínač Herný režim, čím ho zapnete.

Používatelia NVDA zasa môžu ovplyvniť, aby sa zvuková karta nejaký čas neuspávala, a tak nedochádzalo k odsekávaniu fráz čítača obrazovky.

  1. Otvoríte ponuku NVDA > Možnosti > Nastavenia.
  2. Tu nájdete sekciu či podponuku Zvuk.
  3. Tabulátorom do nej vojdete a vyhľadáte editačné pole s popisom „Nechať zvukové zariadenie prebudené po skončení reči (v sekundách)“.
  4. Zapíšete želanú hodnotu. Len pre istotu jedna minúta je 60 sekúnd. Ja mám nastavených 180 sekúnd.
  5. Nastavenie potvrdíte tlačidlom OK.

Záver

Pripojenie zariadení cez Bluetooth či už k mobilnému telefónu, alebo notebooku nie je ťažké. Proces je v čase písania článku kompletne prístupný, nemali by ste naraziť na žiadnu prekážku, samozrejme, až na iba svetelnú indikáciu párovacieho režimu.

V minulosti ľudia technológii Bluetooth vyčítali nestabilitu a vypadávanie pripojenia. Mám dvoje slúchadlá a 3 reproduktory a problém s pripojením mám iba na jednom, ktorý ma stál asi 20 €. Reálnou nevýhodou je latencia, ale tá sa postupom času viac a viac zmenšuje.

Používate Bluetooth? Ak áno, aké zariadenia máte? Ak nie, čo vás odrádza? Dajte mi vedieť na Facebooku, vo facebookovej skupine Technológie bez zraku, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Spojiť sa môžeme aj na sociálnej sieti LinkedIn.

Prihlasovací formulár na odber newslettera Zo sveta prístupnosti už zasa funguje. Odporúčam vyskúšať. Raz mesačne (mimochodom, ďalšie číslo vyjde dnes a v lete viac nebude) do schránky dostanete pozvánky, úspechy, neúspechy, recenzie hardwaru a softwaru a to všetko zamerané na prístupnosť.

PS: Podpora sa naozaj cení.. Ďakujem.


Technoporadňa

  • Potrebujete sa naučiť pracovať s programom alebo aplikáciou na mobilnom telefóne či počítači?
  • Chcete zvládnuť dokonale Talkback, VoiceOver alebo NVDA?
  • Zasekli ste sa na technickom probléme, ktorý neviete vyriešiť?

Pomôže vám Technoporadňa. Môžete si objednať buď polhodinovú, alebo hodinovú konzultáciu, kde vyriešime všetky vaše požiadavky týkajúce sa mobilu, počítača a ich hardwarového či softwarového príslušenstva v kombinácii s asistenčnými technológiami.
Ceny:

  • Polhodinová konzultácia – 5 € (120 kč)
  • Hodinová konzultácia – 10 € (250 KČ)

Píšte na michaela@technologiebezzraku.sk, alebo stlačte tlačidlo
Chcem radu


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com