Systém Windows 10 aj 11 má v sebe zabudované aplikácie na správu Pošty a Kalendára. Dnes sa pozrieme na aplikáciu Kalendár, ktorá je veľmi jednoduchá, priamočiara a hlavne prístupná.
Prostredie Kalendára
Vo väčšine prípadov nie je potrebné aplikáciu inštalovať, pretože je priamo súčasťou Windowsu od verzie 10 a vyššej. Otvoríte ju najľahšie tak, že do vyhľadávacieho poľa v ponuke Štart napíšete kalendár. Po otvorení sa ocitnete v hlavnej časti, teda mesačného výpisu dátumov.
Kalendár má 4 časti, po ktorých sa pohybujete klávesovou skratkou F6:
- Zobrazenie mesiaca – hlavná časť, kde nájdete mesačný výpis dátumov. Pohybujete sa po nich šípkami vľavo a vpravo (po dňoch) a hore a dolu (po týždňoch). Môžete použiť aj Tab a Shift+Tab, vtedy prechádzate jednotlivými dňami spolu s názvom prvej udalosti dňa.
- Časť s niekoľkými tlačidlami začínajúca položkou navigácia – ak aktivujete navigáciu, dostanete sa do ponuky pre pohyb po mesiacoch. Okrem tohto tlačidla tu nájdete nasledovné možnosti:
- Nová udalosť – otvorí dialóg pre uloženie záznamu do kalendára.
- Prejsť na Poštu – môžete sa z Kalendára prepínať do Pošty a späť.
- Prepnúť na časť Ľudia – po aktivácii sa otvoria akoby kontakty.
- Prejsť na To Do – prepnete sa do aplikácie Microsoft To Do.
- Nastavenia popíšem zvlášť.
- Otvoriť hľadanie – objaví sa klasické vyhľadávacie pole.
- Prejsť na – niečo ako rozšírená navigácia. Cez tlačidlo Zobraziť si môžete vybrať mesačné alebo ročné zobrazenie, nechať kalendár synchronizovať, prípadne tlačiť.
Ako pridať udalosť
Pridať udalosť môžete dvomi spôsobmi – buď cez tlačidlo Nová udalosť, alebo stlačením Entera na konkrétnom dátume.
- Klávesou F6 prejdete na navigáciu a Tabulátorom sa presuniete na tlačidlo Nová udalosť, prípadne šípkami vyberiete konkrétny dátum a potvrdíte Enterom. Kurzor skočí do editačného poľa pre názov udalosti.
- Tabulátorom sa presuniete na zoznamový rámik Výber kalendára a šípkou dolu vyberáte ten, do ktorého chcete udalosť zapísať. Kalendáre sa viažu len k jednotlivým e-mailovým účtom pridaným do Pošty.
- Pridať ľudí – ak sa udalosť týka viacerých (napr. rodinná oslava, porada v práci), sem zadáte ich e-mailové adresy. S tým súvisí aj tlačidlo Vybrať kontakty. Presuniete sa do časti Ľudia, kde môžete vybrať viacero kontaktov naraz.
- Spôsob zoradenia – vyberáte, ako budú ľudia zoradení.
- Účastníci – v zoznamovom rámiku si môžete prezrieť všetkých pridaných účastníkov udalosti.
- Miesto – zapíšete adresu, kde sa udalosť bude konať.
- Dátum začatia – zvolíte výberom zo zoznamového rámika.
- Čas začatia – ten buď môžete zadať z klávesnice, alebo tiež vybrať v príslušnom zoznamovom rámiku.
- Podobne funguje aj výber dátumu a času ukončenia udalosti.
- Ak je udalosť celodenná, nemusíte zadávať dátum a čas ukončenia, Tabulátorom prejdete na začiarkavacie pole Celý deň a medzerníkom potvrdíte.
- Popis udalosti – sem môžete pridať doplňujúce poznámky, prípadne program udalosti, pripojovací link a podobne.
- Posledným tlačidlom je výber šablóny udalosti.
Keď budete pridávať udalosť kliknutím na konkrétny dátum, niektoré položky z dialógu budú skryté a vyvoláte ich aktivovaním tlačidla Ďalšie podrobnosti.
Akcie
Aby ste mohli udalosť uložiť, je potrebné stlačiť Alt a dostať sa na takzvané akcie. Okrem toho tu nájdete aj nasledovné položky:
- Odstrániť – odstránite udalosť.
- Zobraziť ako – v zoznamovom rámiku vyberiete príznak udalosti – mám čas, mimo pracoviska a podobne.
- Pripomenutie – vyberáte ho v zoznamovom rámiku.
- Opakovať – môžete si nastaviť dátum začiatku a konca, frekvenciu opakovania a dni v týždni, kedy sa udalosť zopakuje.
- Značky – môžete udalosť označiť ako súkromnú.
Udalosť je možné uložiť aj tak, že na dialógu pri zadávaní stlačíte Escape. Vyskočí hláška, či chcete uložiť alebo zahodiť vykonané zmeny. Tu stačí nájsť tlačidlo Uložiť a aktivovať ho.
Nastavenia
V časti s tlačidlami, ktorú čítač ohlási tlačidlom Navigácia, sa nachádza aj položka Nastavenia. Presuniete sa na ňu Tabulátorom a aktivujete Enterom.
V nastaveniach upravujete niekoľko predvolieb:
- Spravovanie kont – hodí sa, ak chcete pridať do aplikácie ďalší účet s kalendárom. Ku kontu sa automaticky pripojí aj Pošta.
- Prispôsobenie – nastavujete to, ako bude Kalendár vyzerať po grafickej stránke – farba zvýraznenia udalostí, režim (tmavý / svetlý) či pozadie.
- Nastavenie kalendára – volíte začiatočný deň týždňa, čas a koniec udalostí a zapínate alebo vypínate čísla týždňov.
- Nastavenie zobrazenia údajov o počasí – tu máte možnosť iba vybrať si teplotnú stupnicu.
Záver
Kalendár v prostredí Windowsu 10 a 11 je jedna z mála úplne prístupných aplikácií na spravovanie viacerých kalendárov priradených k niekoľkým účtom. Mrzí ma len, že ak so mnou kalendár niekto zdieľa, udalosti z neho sa vo Windows aplikácii nezobrazujú. Pritom v mobilnej aplikácii aj vo webovom prostredí Google kalendára udalosti zapísané vidím.
Ak sa chcete niečo spýtať, píšte na Facebooku, Twitteri, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Aký kalendár používate vy?