Kategórie
Braillovo písmo Tyflo pomôcky

Brailový zobrazovač a spolupráca s NVDA

Brailový zobrazovač (inak aj brailový riadok alebo hmatový displej) je zariadenie, ktoré dokáže komunikovať so screen readerom a v úvodzovkách prekladať digitálne informácie do Braillovho písma. V tomto článku priblížim, aké možnosti máte, ak ho budete používať s čítačom obrazovky NVDA

Výhody a nevýhody brailového riadka

Ak viete čítať Braillovo písmo, alebo sa to plánujete naučiť, brailový zobrazovač oceníte.

Umožní vnímať gramatiku jazyka, čo so screen readerom ide len veľmi ťažko a zdĺhavo. Ak sa učíte cudzí jazyk, ľahšie si osvojíte, ako sa to ktoré slovo píše.

Niektorí ľudia sa nevedia učiť inak, ako čítaním textu očami. Dovolím si tvrdiť, že to isté platí aj o ľuďoch, ktorí nevidia, len oči nahrádzajú ruky. Pre nich je hmatový displej takmer jediná voľba, ako efektívne vstrebávať nové informácie.

Šetrí miesto, pretože ako vieme, knihy v Braillovom písme sú objemné. Často je nemožné z hľadiska úspory priestoru najmä niektoré odborné materiály tlačiť do Braillovho písma, no ak použijete brailový zobrazovač, dostanete sa k nim. Ale nielen odborná literatúra je problematická – predstavte si Harryho Pottera alebo Hry o tróny v Braillovom písme.

S nástupom viacriadkových hmatových displejov dostáva digitálna verzia Braillovho písma nový rozmer. Umožní zobraziť nielen text, ale napríklad aj hmatovú grafiku. O využití digitálneho brailu som sa dávnejšie rozprávala s koordinátorom Slovenskej autority pre Braillovo písmo, Michalom Tkáčikom.

Najväčšou nevýhodou hmatových displejov v súčasnosti je ich vysoká cena. Jediný riadok, ktorý som našla v ponuke Tyflocompu, stojí 3800 €. Dúfajme, že časom sa natoľko rozšíria, aby to výrobcov donútilo ich zlacniť.

Druhým problémom z môjho osobného pohľadu je to, že vidíte len 1 riadok textu a často nie celý. Preto nedokážete vnímať správnu štruktúru textu – informácie v tabuľkách, zoznamoch, odsadenie odstavcov a podobne.

Čiastočne to rieši nové nastavenie pridané do NVDA od verzie 2024.4, popíšem ho nižšie.

Ako funguje brailový zobrazovač

Základnou funkciou brailového riadku je prevod digitálnych informácií z počítača, mobilného telefónu alebo tabletu do Braillovho písma.

Na to, prirodzene, potrebuje software, ktorým je okrem príslušných ovládačov samotný screen reader. Bez neho by hmatový displej nedokázal určiť, aké informácie a ako ich má interpretovať. To znamená, že na to, aby ste ho mohli využiť v kombinácii s niektorým zo spomenutých zariadení, nevyhnutne potrebujete mať zapnutý čítač obrazovky.

Brailový zobrazovač sa skladá z jedného (v súčasnosti už aj viacerých( riadkov 6 alebo 8 bodových brailových buniek, pre každé písmeno jedna. Ďalej hmatateľných výstupkov (kolíkov, pinov), ktoré sa zasúvajú alebo vysúvajú podľa toho, aké písmeno je potrebné vytvoriť. Na to, aby sa kolík vysunul, slúži tzv. aktuátor, čo je zariadenie premieňajúce elektrickú energiu na mechanický pohyb.

Proces zobrazenia Braillovho písma potom prebieha približne takto:

  1. Brailový riadok prijme digitálne textové aj kontextové údaje z počítača, mobilného telefónu či tabletu.
  2. Prijaté údaje konvertuje na sekvenciu brailových kódov, kde každý kód predstavuje konkrétny znak.
  3. Elektronická riadiaca jednotka vysiela signály do aktuátorov, čím ich núti zasúvať a vysúvať body v jednotlivých bunkách, aby sa vytvorili príslušné znaky.
  4. Používateľ potom môže čítať text v Braillovom písme tak, že prstami nahmatá vysunuté body.

NVDA a podpora brailových riadkov

Čítač obrazovky NVDA podporuje v súčasnosti (október 2024)12 typov brailových zobrazovačov, ktoré dokáže pripojiť na pozadí. To znamená, že po pripojení k počítaču ich screen reader rozpozná automaticky.

Ak vlastníte hmatový displej od firmy Freedom Scientific (ako napr. známy rad Focus Blue), musíte do počítača doinštalovať ovládače.

Riadok pripájajte k počítaču až po ich úspešnej inštalácii.

Postup je veľmi jednoduchý: uložíte súbor niekde, kde ho dokážete nájsť. Názov bude približne takýto: FSBrlDriverSetupPackage.exe, vyhľadáte ho a súbor aktivujete Enterom. To je všetko.

NVDA potom nerobí problém rozpoznávať riadky pri pripojení ani cez USB, ani Bluetooth. Je však pravda, že ja vlastním starú verziu hmatového displeja, preto dosť často musím explicitne čítaču povedať, aby rozpoznával Focus zobrazovače.

Na riadku je možné čítať aj písať

MVDA využíva na prepis z a do Braillovho písma otvorené tabuľky Liblouis.

Taktiež umožňuje čítanie a zápis BP v mnohých jazykoch a v tých podporovaných navyše ako plnopis, tak aj skratkopis. V praxi to znamená, že hmatový displej nemusíte používať iba na čítanie, ale ak má klávesnicu, môžete prostredníctvom neho aj zadávať text.

Ovládanie počítača cez hmatový zobrazovač

Na brailovom riadku, ktorý podporuje HID štandard, môžete do istej miery simulovať ovládanie počítača pomocou klávesnice. Nie je úplné a podľa môjho názoru aj menej komfortné ako bežná klávesnica, ale dá sa to.

Slúžia na to jednak ovládacie tlačidlá na zariadení a jednak kombinácie brailových bodov, ktoré je potrebné si osvojiť. Pre každý typ riadka môžu byť iné, napríklad hmatové displeje Focus od firmy Freedom Scientific ich majú 46. Nájdete ich v príručke NVDA pod názvom vášho konkrétneho hmatového displeja v sekcii Podporované brailové zobrazovače.

Ďalšie by ste mali byť schopní definovať cez Klávesové skratky NVDA.

Skratky pre oblasti, prvky a stavy

Skôr, ako prejdem k nastaveniam potrebným pre bezproblémovú spoluprácu brailového riadka s NVDA, je potrebné spomenúť ešte jednu zásadnú skutočnosť.

Pri práci s čítačom obrazovky sa stretávate s informáciami rôzneho druhu – oblasti, nadpisy, tlačidlá, editačné polia, iné formulárové prvky, odkazy, poznámky, obrázky, dialógy a tak ďalej. Aby tento typ informácií priveľmi neskracoval samotný zobrazený text, uvidíte na brailovom displeji rôzne skratky.

Sú to napríklad:

  • čln – článok,
  • tlo – tlačidlo,
  • tloko – tlačidlo s kontextovou ponukou,
  • pop – popis,
  • dlg – dialóg,
  • cpoz – poznámka pod čiarou,
  • gra – grafika…

To bol len zlomok, kompletný výpis nájdete v používateľskej príručke v sekcii Skratky pre prvky, oblasti stránky a typy stavov.

Ako nastaviť NVDA

Aby brailový zobrazovač a čítač obrazovky správne spolupracovali, je potrebné ich takzvane zladiť. Slúži na to sekcia nastavení s názvom Braillovo písmo. Do nej sa dostanete cez NVDA > Možnosti > Nastavenia a tu príslušnú sekciu vyhľadáte šípkou dolu.

Nevyhnutné nastavenia

Bez väčšiny z nich brailový riadok nebude fungovať očakávaným spôsobom.

  • Brailový riadok – editačné pole, v ktorom vidíte, aký typ riadka je aktuálne nastavený. Predvolene je v editačnom poli hodnota žiadny zobrazovač.
  • Zmeniť – tlačidlo, ktorým sa dostanete do zoznamu podporovaných riadkov. Tu buď vyberiete možnosť automatické, ak sa vaše zariadenie nachádza v zozname podporovaných a riadky striedate, alebo konkrétny typ. V tomto dialógu zvolíte aj port, ako hmatový displej pripájate. Na výber máte iba možnosť automatické alebo Bluetooth. Nastavenie uložíte tlačidlom OK.
  • Výstupná prekladová tabuľka – tu vyberiete taký jazyk, v akom chcete, aby sa písmo zobrazovalo na hmatovom displeji. To znamená, že ak chcete čítať knižku v slovenčine, zvolíte slovenčina plnopis.
  • Vstupná prekladová tabuľka – je dôležitá pre správnu interpretáciu znakov, ktoré vy zadávate. Ak teda idete písať v češtine, je potrebné vybrať češtinu, ak po anglicky, angličtinu. Je to dôležité v prípade, že vaše zariadenie má klávesnicu a podporu písania Braillovho písma.
    Braillovo písmo, samozrejme, nie je jednotné pre všetky jazyky a ten istýv znak môže znamenať niečo iné v slovenčine, francúzštine, angličtine či češtine.

  • Režim Braillu – v súčasnosti sú k dispozícii 2:
    • Sleduje kurzor – brailový riadok bude sledovať zameranie alebo textový kurzor, prípadne navigačný objekt a prezerací kurzor, v závislosti od toho, s čím je zviazaný.
    • Sleduje reč – NVDA zobrazuje to, čo hovorí hlasový výstup. Respektíve čo by hovoril, ak by bol režim reči nastavený na reč.
  • Zobraziť kurzor – týmto začiarkavacím políčkom zapínate alebo vypínate zobrazenie kurzora. V praxi to znamená, že nebudete vedieť, na ktorom znaku alebo prvku sa kurzor nachádza. Je lepšie toto nastavenie ponechať zapnuté.
  • Zobrazovať správy – nastavujete, či sa správy na brailovom riadku majú, alebo nemajú zobrazovať a ak áno, ako dlho. K tomu sa viaže aj nasledujúce nastavenie Zobrazovať správy (sek), kde do editačného poľa napíšete, koľko sekúnd chcete správy vidieť.
  • Brailový kurzor zviazaný – Táto voľba umožňuje nastaviť, či bude brailový kurzor sledovať systémový a textový kurzor, navigačný objekt a prezerací kurzor, alebo obidvoje.
  • Smerové tlačidlá posúvajú prezerací aj systémový kurzor – určujete, či sa systémový kurzor bude alebo nebude posúvať pri pohybe prezeracieho kurzora tlačidlami na hmatovom displeji. Predvolene je toto nastavenie nastavené na nikdy, takže pri pohybe prezeracieho kurzora prostredníctvom tlačidiel na hmatovom displeji sa systémový kurzor neposúva.
  • Prerušiť reč počas posúvania – toto nastavenie určuje, či keď posuniete text pomocou ovládacích prvkov na brailovom riadku dopredu alebo späť, preruší sa reč screen readera. Predvolene je to zapnuté a zabraňuje to tomu, že čítate niečo iné, ako počúvate.
  • Zobrazenie formátovania – od verzie 2024.4 môžete určiť, ako bude zobrazené formátovanie písma a odstavcov. Prejaví sa to len vtedy, ak v nastaveniach NVDA sekcii Čítanie textu vyberiete v zoznamovom rámiku Vlastnosti písma položku Braillovo písmo. Na výber máte dva varianty:
    • Liblouis – pôvodné formátovanie v Braillovom písme – tučné, kurzíva, podčiarknutie, ak to vybraná tabuľka podporuje.
    • Značky – riadok použije značky, ktoré popisujú, ako a kde sa mení formátovanie textu. Po rozkliknutí odkazu sa dostanete na podkapitolu príručky, ktorá použité symboly podrobne popisuje.

Doplnkové nastavenia

Výrazne zjednodušujú a spríjemňujú prácu s hmatovým displejom.

  • Slovo, kde sa nachádza kurzor, zobraziť počítačovým Braillom – začiarkavacie políčko umožní zobrazovať aktuálne slovo v počítačovom braillovom písme, čo v mnohých jazykoch zodpovedá plnopisu.
  • Blikajúci kurzor – ak je toto nastavenie zapnuté, body pre kurzor sa budú zasúvať a vysúvať, čím vytvoria akoby blikanie. V nasledujúcom editačnom poli zapíšete požadovanú hodnotu rýchlosti preblikávania. Predvolene je nastavená na 500 milisekúnd.
  • Tvar kurzora fokusu – máte na výber bod 8, body 7,8 alebo všetky body.
  • Tvar prezeracieho kurzora – volíte z takých istých možností tvar kurzora, ak je zariadenie zviazané s prezeracím kurzorom.
  • Čítať po odsekoch – ak túto voľbu začiarknete, text na riadku bude zobrazovaný po odsekoch a nie riadkoch. Pozor, aj tlačidlá na zariadení určené na posúvanie po riadkoch budú text posúvať po odsekoch. V praxi si to neviem veľmi predstaviť, možno toto nastavenie využijete, ak máte 80-znakový riadok.
  • Prezentácia kontextu – aké kontextové informácie sa zobrazia na riadku pri objekte, ktorý má fokus. Predvolené je len zmeny. Napríklad ak sa pohybujete v zozname, na začiatku uvidíte, že ide o zoznam, ale viac nie. Informácia sa zmení až v prípade, že zoznam opustíte.
  • Ukázať výber – vybraný text v predvolenom nastavení riadok vyznačí bodmi 7 a 8. Môže to však rušiť, preto si to vyskúšajte a keď tak vypnite.
  • Zabrániť deleniu slov, keď je to možné – riadok nebude na konci deliť slová, odporúčam ponechať začiarknuté.
  • Normalizovať znaky unicode – rovnako ako v nastaveniach reči, aj tu nastavujete, či má brailový riadok takzvane prerobiť neznáme znaky v prekladovej tabuľke na čitateľný text. Odporúčam zapnúť.
  • Vyslovovať znaky pri posúvaní kurzora privolávacími tlačidlami – nová funkcia NVDA od verzie 2024.4 – keď to povolíte, NVDA vysloví znak, na ktorý presuniete kurzor použitím privolávacích tlačidiel. Sú to tie nad každou bunkou zobrazovača.

Záver

Brailový zobrazovač je kompenzačná pomôcka a môžete na ňu žiadať príspevok od štátu podľa Zákona 447/2008 Z.z.. V zozname pomôcok je uvedené, že najväčší možný príspevok, ktorý naň dáva štát, je v sume 4000 €.

Ja osobne brailový riadok mám a aj ho využívam hlavne vtedy, keď si potrebujem niečo zapamätať, alebo mám už dosť zvukov a chcem si čítať v úplnom tichu.

Používate brailový riadok, alebo máte k nemu nejaké otázky? Píšte na Facebooku, vo facebookovej skupine Technológie bez zraku, e-mailom alebo v komentároch pod článkom. Prepojme sa aj na sociálnej sieti LinkedIn.

Newsletter už odoberáte? Každý mesiac v ňom zhrniem novinky Zo sveta prístupnosti – pozvánky, recenzie, návody, nové poznatky a často aj odstrašujúce príklady.

PS: Podpora sa cení. Či už priamo na účet, alebo cez provízne odkazy. Všetky možnosti nájdete na hlavnej stránke pod rovnomenným nadpisom. Ďakujem.

Chcem odoberať newsletter

* označuje povinné položky


Začiarknutím potvrďte


Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v päte e-mailu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete po kliknutí na stránku Zásady ochrany osobných údajov.

Na prihlásenie sa k odberu newslettera používam službu Mailchimp. Kliknutím na tlačidlo Prihlásiť potvrdzujete, že vaše údaje budú odoslané Mailchimpu na spracovanie.Viac zistíte tu (anglicky).


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com