Kategórie
Prístupnosť Software

Efektívny pohyb na webe a v dokumentoch s čítačom NVDA

Efektívny pohyb na webe, ale nielen tam je základom úspechu či už pri štúdiu, alebo aj v zamestnaní. Pretože spôsobov prezerania dokumentu a webu je hneď niekoľko, ale nie všetky sú rýchle a užitočné. Niektoré z nich dokonca vedia používateľov – začiatočníkov – poriadne frustrovať.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa dostať rýchlo a efektívne tam, kde potrebujete.

Zopár slov na úvod

V prvom rade čítač NVDA má niekoľko režimov, v ktorých je možné dokument alebo web prezerať. Sú to:

 • Pohyb pomocou zamerania systémového fokusu – fokus je zameranie. To znamená, že ak píšete text, fokus je v príslušnom editačnom poli. Najbežnejší spôsob pohybu pomocou systémového fokusu sú šípky a skratky systému Windows – Tab, Alt, Shift+Tab, Alt+Tab.
 • Pohyb pomocou textového kurzora – pohyb v texte – šípky, Page down, Page Up, Home, End a všetky skratky NVDA, ktoré sa k nemu viažu.
 • <Objektová navigácia – tá má 3 režimy: prezeranie objektu, dokumentu a obrazovky. Je vhodná vtedy, ak nechcete, aby sa zmenila pozícia systémového kurzora, alebo potrebujete pracovať s objektmi, ktoré nepodporujú navigáciu z klávesnice.
 • Režim prehliadania – slúži práve na efektívne prezeranie webu alebo dokumentov vo Worde či Adobe Readeri.
 • Formulárový režim – aktivuje sa buď automaticky, alebo ručne vtedy, ak narazíte na editačné pole alebo iný typ formulárového prvku.

Čo je neefektívne?

Často sa stretávam s tým, že používatelia asistenčných technológií web či dokument prechádzajú šípkami hore, dole, doprava a doľava. Nepoznajú Tabulátor, skratky na zrýchlenie pohybu, a to ani tie integrované priamo v systéme Windows. Šípky sa hodia v prípade, že:

 • si potrebujete prečítať nejaký údaj znak po znaku (napríklad telefónne číslo),
 • hľadáte konkrétnu vec v konkrétnej časti textu, ale neviete presne, čo to je,
 • učíte sa a potrebujete si text čítať riadok po riadku,
 • kontrolujete správnosť napísaného textu.

Viac dôvodov mi nenapadá.

Režim prehliadania

Pomocou niekoľkých príkazov sa môžete pohybovať na webových stránkach, v dokumentoch MS Wordu alebo PDF dokumentoch otvorených v Adobe Readeri po nadpisoch, odkazoch, zoznamoch, tabuľkách, tlačidlách, formulárových prvkoch – editačných poliach, prepínačoch, začiarkavacích poliach a podobne. Šetríte čas a zvyšujete tak efektivitu.

Tu ale záleží práve na úrovni prístupnosti webu alebo dokumentu. Používateľ môže byť akokoľvek zručný, no ak je stránka urobená z hľadiska prístupnosti zle, nepomôže si.

Zoznam prvkov

Pomocou klávesovej skratky NVDA+F7 vyvoláte zoznam prvkov. Obsahuje niekoľko typov prvkov, medzi ktorými si môžete vyberať. Príslušný typ aktivujete tak, že v okne stlačíte Tab, až kým sa nepresuniete na záložku typ. Tu šípkami hore a dolu vyberiete ten, ktorý v zozname chcete mať.

V závislosti na tom, či ste na webe alebo v dokumente sú to:

 • Web – odkazy, nadpisy, formuláre, tlačidlá a oblasti stránky,
 • Dokument v MS Word – odkazy, nadpisy, komentáre a zmeny, grafy a chyby.

Po stlačení Entera na prvku sa dostanete priamo naň.

Príklad:

Začiarknete, že v zozname prvkov chcete vidieť nadpisy. Vrátite sa na zoznam (Shift+Tab) a tu si šípkami môžete prezerať všetky nadpisy, ktoré na webe alebo v dokumente máte. Ak na niektorom stlačíte Enter, presuniete sa naň.

Nadpisy

V dokumente alebo na webe je možné pohybovať sa iba po nadpisoch v prípade, že je nadpisová štruktúra urobená pomocou štýlov. Pohybujete sa po nich písmenom H na ďalší nadpis, Shift+H dozadu na predchádzajúci nadpis. V tomto prípade nezáleží na tom, ktorej úrovne nadpis je.

Nadpismi presne danej úrovne (na webe od 1 do 6, vo Worde od 1 do 9) sa pohybujete stláčaním čísel v hornom riadku klávesnice. Ak teda chcete prechádzať po nadpisoch druhej úrovne, stlačíte číslo 2 )na slovenskej klávesnici je to ľ) bez Shiftu smerom dopredu, so Shiftom dozadu.

Odkazy

Odkaz väčšinou presmerúva používateľa na podstránku toho istého webu, alebo odkazuje na úplne iný web. Skratkou na pohyb po odkazoch je písmeno k (prípadne Shift+k). Ňou prechádzate po všetkých odkazoch. Pokiaľ potrebujete skákať po navštívených odkazoch, použite písmeno v alebo Shift+v, ak iba po nenavštívených u alebo Shift+u.

Keďže odkazov býva väčšinou na stránke veľa, tu skôr odporúčam použiť zoznam prvkov.

Zoznamy

Zoznam je súhrn niekoľkých položiek, ktoré významom patria k sebe, napríklad zoznam žiakov jednej triedy alebo zamestnancov a podobne. Koniec-koncov aj v tomto článku zoznamy nájdete. Môžu byť číslované a nečíslované a prípadne viacúrovňové, teda akýsi zoznam v zozname. Pohybujete sa po nich písmenom l alebo Shift+l. Po jednotlivých položkách jedného zoznamu môžete skákať písmenom i / Shift+i.

Tabuľky

Tabuľka je štruktúrované zobrazenie vzťahov medzi údajmi. Na pohyb po nich použite písmeno t alebo Shift+t. Avšak tabuľky majú aj svoje vlastné príkazy na pohyb po stĺpcoch či riadkoch:

 • CTRL+Alt+šípky vľavo / vpravo – pohyb po stĺpcoch
 • CTRL+Alt+šípky hore / dolu – pohyb po riadkoch
 • Ctrl+Alt+Home / End – posun do prvého / posledného stĺpca
 • CTRL+Alt+Page Up / Page Down – presun do prvého / posledného riadku

Poznámka:

Posledné 2 príkazy sú použiteľné len v najnovšej verzii NVDA 2022.2 a vyšších.

Formulárové prvky

Formulár sa môže skladať z niekoľkých prvkov:

 • Editačné pole (e / Shift+e) – do neho zapisujete text. Typickým príkladom je vyhľadávacie pole na Google.
 • Začiarkavacie pole (x / Shift+x) – pomocou nich vyberáte jednu alebo niekoľko možností. Začiarknete ho medzerníkom.
 • Prepínač (r / Shift+r) – ním môžete vybrať len jednu možnosť (typicky Zapnuté / Vypnuté, Áno / Nie).
 • Zoznamový rámik (c / Shift+c) – skupina možností, z ktorých si po rozbalení skratkou Alt+šípka dolu vyberáte jednu z jeho položiek (napríklad konkrétne mesto, platobného partnera v internet bankingu).
 • Tlačidlo (b / Shift+b) – ním vyvoláte nejakú akciu, v tomto prípade väčšinou odoslanie formulára. Nájdete ho ale aj v rôznych dialógoch, typicky na potvrdenie alebo zrušenie objednávky, zrušenie / pokračovanie v inštalácii a tak ďalej.

Na to, aby ste do formulára mohli zapisovať, je potrebné prepnúť sa do režimu fokusu, čo NVDA väčšinou robí automaticky. Môžete to ale dočasne urobiť stlačením Medzerníka na editačnom poli, prípadne na inom prvku, ktorý si to vyžaduje. Stlačením Esc sa prepnete naspäť do režimu prehliadania. Režim fokusu vynútite pomocou skratky NVDA+Medzerník a touto istou ho aj vypnete.

Ďalšie užitočné skratky

 • Oblasť stránky (d /Shift+D) – oblasťou rozumieme ako keby bloky webu s hlavičkou s úvodnými informáciami, hlavným obsahom a pätou, kde môžete nájsť väčšinou kontakt. Toto je ale veľmi zjednodušená definícia. Na niektorých stránkach oblasti sú, inde nie sú a nie všade sú nadefinované správne a použiteľne.
 • Grafika (g / Shift+g) – pohyb po obrázkoch. Ak majú alternatívny text, budete ho rovno počuť. Ak nie, čítač povie len slovo grafika.
 • Vnorený objekt (o / Shift+o) – audio a video prehrávač, niektoré obrázky definované ako ilustrácie, aplikácia, dialóg. Pre vstup do vnoreného objektu použite Enter. Späť do nadradeného dokumentu sa dostanete skratkou NVDA+CTRL+Medzerník.
 • Chyba (w / Shift+w) – pohyb po gramatických chybách.
 • Anotácie – komentár, zmena, úprava (a / Shift+a)
 • Preskočenie za skupinu prvkov (, ‚čiarka‘), pred skupinu prvkov (Shift+, ‚čiarka‘) – touto skratkou sa dostanete napríklad pred alebo za rozsiahle tabuľky či zoznamy, ktoré si nechcete prezerať.

Vyhľadávanie

Posledným veľmi užitočným spôsobom, ako urýchliť pohyb v dokumentoch či na webe, je vyhľadávanie. To vyvoláte skratkou CTRL+f. Do editačného políčka napíšete hľadaný text a stlačíte Enter. Na webe použite skratku NVDA+CTRL+F. Ak chcete ten istý reťazec vyhľadať v texte smerom dopredu od posledného nájdeného výsledku, stlačte NVDA+F3. Pre vyhľadanie predchádzajúceho výskytu výrazu použite skratku NVDA+Shift+F3. Aby skratky fungovali aj vo Worde, nezabudnite sa prepnúť do režimu prehliadania (NVDA+Medzerník).

Poznámka:

NVDA kláves je ten, ktorý pridržíte na vykonávanie príkazov čítača. Môže to byť Insert alebo Capslock.

Záver

Efektívny pohyb na webe a v dokumentoch je základom toho, aby ste držali krok s používateľmi informačných technológií bez zrakového postihnutia. Tým, že človek používa len šípky, nielenže spomaľuje sám seba, ale stáva sa príliš pomalým na to, aby stíhal študovať, alebo sa uplatnil napríklad aj v zamestnaní.

Ak sa chcete niečo spýtať, alebo máte inú vychytávku na urýchlenie pohybu s NVDA, píšte na Facebooku, Twitteri, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Každý mesiac takisto môžete dostať do e-mailovej schránky newsletter s tipmi na zaujímavosti Zo sveta prístupnosti.

Chcem odoberať newsletter

* indicates required

Začiarknutím potvrďte

Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na odkaz v päte e-mailu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete po kliknutí na stránku Zásady ochrany osobných údajov.

Na prihlásenie sa k odberu newslettera používam službu Mailchimp. Kliknutím na tlačidlo Prihlásiť potvrdzujete, že vaše údaje budú odoslané Mailchimpu na spracovanie.Viac zistíte tu (anglicky).


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.