Google I/O je vývojárska konferencia, na ktorej spoločnosť predstavuje novinky, alebo možno lepšie povedané pokroky vo vývoji svojich služieb alebo Androidu. Tento rok sa konala 11. a 12. mája. V článku sa dozviete, čo Google predstavil a či sa niečo z toho týka aj priamo nás, ľudí so zrakovým postihnutím.
Všeobecné novinky
- Google Assistant bude lepšie rozumieť aj nedokonalostiam ľudskej reči pomocou vylepšeného čipu. Zásadnou novinkou, ktorá sa nás však až tak netýka, bude možnosť nepoužívať slová Hey Google, ale aktivovanie asistenta len pohľadom. Do akej miery to bude bezpečné, to neviem posúdiť. Mal by sa konečne objaviť aj v hodinkách Samsung Galaxy Watch 4, ale keďže to sľubujú už od uvedenia hodiniek na trh, veľmi tomu neverím.
- Google prekladač bude po novom prekladať ďalších 24 jazykov. A to aj také, ktoré používa možno 300000 ľudí na svete, ako napríklad Dvivehi na Maldivách.
- Vylepšené zobrazenie v mapách, ak som správne pochopila hlavne Street view.
- Google Pixel Watch – prvé hodinky priamo od Googlu s operačným systémom Wear OS. Neskôr počas roka by sa mal tento systém dostať aj do hodiniek od iných výrobcov.
- Slúchadlá Google Buds budú po novom podporovať ANC, prepínať sa medzi viacerými zariadeniami, prinesú priestorový zvuk a lepšie sa prispôsobia tvaru ucha a hlavne šíreniu zvuku priamo v používateľovom uchu.
- Automatický prepis videí na YouTube – bude k dispozícii používateľom Androidu a iOS.
Novinky v Androide 13
- Vymazávanie schránky – po krátkom čase telefón zo schránky odstráni dlhšie nepoužívané skopírované informácie, aby zabránil ich zneužitiu.
- Bude možné udeliť prístup aplikáciám ku konkrétnym fotkám a videám bez nutnosti zdieľať celé úložisko.
- Kopírovanie medzi zariadeniami – skopírujete niečo v telefóne, prilepíte v tablete a naopak.
- Budete si môcť zvoliť pre rôzne aplikácie rozdielny jazyk.
- Google Wallet – peňaženka od Googlu. Predstavujem si to podobne ako peňaženku od Applu. Budete si sem môcť ukladať cestovné lístky, študentské karty, platobné karty, očkovacie preukazy a podobne. Dúfam, že to bude dostupné aj u nás. Je ale možné, že európska legislatíva na toto nebude ešte pripravená. Peňaženka bude dostupná aj na zariadeniach s Wear OS.
Súkromie a bezpečnosť
- Do nastavení zabezpečenia účtu Google pridá žltú ikonu k akciám, ktoré by bolo dobré vykonať pre lepšiu bezpečnosť.
- Google rozširuje ochranu proti phishingu aj na Google Docs, Sheets a Slides.
- Sľubuje lepšiu kontrolu reklám, ktoré sa budú používateľovi zobrazovať.
- Podpora digitálnych platobných kariet v Google Chrome aj Androide, čím sa odstráni nutnosť pri niektorých transakciách zadávať údaje o fyzickej platobnej karte.
- Pribúdajú používatelia s dvojstupňovým overením, aby sa zabránilo phishingu.
Spolupráca zariadení s Androidom
- Správy so štandardom RCS – Google sa snaží presadiť nový štandard správ. Namiesto SMS by to mali byť správy RCS. Vlastne ide o to, aby ste mali funkcie z WhatsAppu alebo Facebook Messengera k dispozícii priamo v predinštalovanej aplikácii a mohli tak dostať funkcie chatu do aplikácie pre správy.
- Spolupráca notebooku s Chrome OS a mobilu s Androidom – niečo podobné, ako som už popisovala v prípade spolupráce Samsungu a Microsoftu. V počítači budete môcť odosielať a čítať SMS a všetky správy z iných aplikácií.
- Už som spomínala prepínanie slúchadiel z jedného zariadenia s Androidom na druhé.
- Kopírovanie medzi zariadeniami som už tiež spomenula vyššie.
Prístupnosť
- Od verzie Androidu 13 bude obmedzený prístup k aplikáciám tretích strán nainštalovaných mimo Obchodu Play. Znamená to, že ak nainštalujete aplikáciu z APK balíčka a Android ju vyhodnotí ako nedôveryhodnú, zabráni vám používať čítač obrazovky. Je to z toho dôvodu, že čítač má prístup k úplnému obsahu obrazovky, čo sa dá zneužiť.
- Čítačka dlhých textov – je možné aktivovať si čítačku dlhšieho textu tak, aby odfiltrovala rušivé vplyvy a pomohla aj zvýšiť alebo upraviť zlý kontrast.
- Google Lookout bude po novom opisovať aj obrázky.
- TalkBack bude zrejme natívne obsahovať aj podporu Braillovho písma. Som zvedavá, v čom budú spočívať zásadnejšie vylepšenia, ak vôbec nejaké budú.
Záver
Na konferencii toho bolo predstaveného oveľa viac. Vybrala som len to, čo sa nás môže bezprostredne týkať a čo je užitočné bežnej verejnosti a ľuďom so zrakovým postihnutím. Ak si chcete podrobnejšie prečítať o tom, čo Google chystá, odporúčam zhrňujúci článok od Molly McHugh-Johnson.
Ak sa chcete so mnou spojiť, môžete na Facebooku, Twitteri, e-mailom alebo komentujte priamo tento článok. V máji sa toho deje dosť, tak sa nezabudnite prihlásiť na odber newslettera.
Zdroje
Jedna odpoveď na “Novinky z Google I/O 2022”
Děkuji za užitečný a stručný souhrn užitečných funkcí