Teplomer je neoddeliteľnou súčasťou domácej lekárničky. Nevidiaci človek má stále obmedzené možnosti, ako sa dostať k prístroju s hlasovým výstupom. Zvlášť v prípade, že nie je jazykovo zdatný.
V článku predstavím teplomer, ktorý hovorí pomerne zrozumiteľným hlasom a navyše v českom jazyku, čomu bez problémov porozumejú aj Slováci. Aspoň dúfam. 🙂
Princíp fungovania
Každý objekt, ktorého teplota je vyššia ako absolútna nula, vyžaruje infračervené žiarenie vrátane ľudského tela. Infračervený teplomer funguje na princípe zachytávania takéhoto žiarenia, ktoré emituje bubienok a okolité tkanivá. Senzor teplomera ho nasníma a pomocou kalibrovaných algoritmov prepočíta na telesnú teplotu.
Výhodou je, že ušný bubienok je dobre prekrvený a odráža centrálnu telesnú teplotu, čo umožňuje presné meranie. Nevýhodou môže byť ťažšie správne nasmerovanie teplomera presne na bubienok, pretože nesprávny uhol alebo prítomnosť ušného mazu môžu výsledky skresliť.
Obsah balenia a vzhľad
Prístroj dostanete v papierovej krabičke, ktorá sa veľmi zle otvára, takže sa mi ju podarilo ihneď roztrhnúť. Na prednej strane je názov v angličtine, na zadnej rôzne modely teplomera. Keď by ste hľadali nejaký špecifický identifikátor, podľa ktorého si pozriete, či náhodou niekde nneexistuje jeho lacnejší variant, nenájdete. Ako pri air dusteri, tak aj tu je na balení len veľmi všeobecný popis „Infrared thermometer a IR Ear Thermometer“, čo hovorí iba o tom, že ide o teplomer merajúci teplotu z ucha na základe infračerveného senzora.
V balení nájdete biele puzdro a návod. V puzdre je uložený samotný prístroj. To je všetko.
Ten je vyrobený z plastu a z veľkej časti bielej farby. Ak si ho chytíte tak, že pod palcom ucítite vrúbkovanú časť krytu batérií, tak smerom dopredu nájdete senzor zakrytý širšou plastovou krytkou. Tú je potrebné pred meraním zložiť dolu.
Pod senzorom na prednej strane je umiestnený displej akoby v modrom poli, nedá sa nahmatať. Prvým hmatateľným prvkom je žlté zapínacie tlačidlo, ktoré sa nachádza tiež na modrom pozadí, čo vytvára dobrý kontrast. Pod ním nájdete už spomenutý kryt batérií.
Ak ho vysuniete, objavíte priestor na vloženie dvoch AAA mikrotužkových batérií. Tie vsuniete tak, že plochý kontakt pritláčate k pružinkovej strane. Neviem povedať, či sú súčasťou balenia, ja som ich už našla v prístroji vložené.
Na zadnej strane je iba väčšie biele tlačidlo v tvare špicatej kvapky s nápisom „Scan“. To slúži na spustenie merania teploty.
V popise zariadenia na webe predajcu sa píše, že sú čísla na displeji dobre čitateľné. Z môjho pohľadu to nesedí. Sú čierne a síce dostatočne veľké, ale kontrast medzi nimi a pozadím je aspoň pre mňa veľmi malý. Na predchádzajúcom teplomeri je displej podsvietený a jasnomodrý, pričom čísla sú čierne a dobre viditeľné. Na tomto mi zobrazenie príde ako na starých digitálkach.
Ozvučenie – český ľudský hlas
Výhodou pre nevidiacich ľudí bude nepochybne fakt, že teplomer ponúka české ozvučenie tých najpodstatnejších hlášok. To znamená, že po zapnutí sa prístroj ohlási aj zvukom, ale aj slovne hláškou „Prosím, změřte!“ Po odmeraní teploty ju dokáže oznámiť slovami „Vaše teplota je (napríklad) 36 celá 9 stupňov Celzia“, prirodzene, v češtine. Pokiaľ sa meranie nepodarí, teplomer opäť túto skutočnosť ohlási slovami „Chyba! Prosím, změřte znovu.“
Zámerne nehovorím, že má zariadenie hlasový výstup, pretože sú doňho nahraté jednotlivé hlášky českým mužským a aj pomerne dobre zrozumiteľným hlasom. Nejde teda o syntézu reči.
Doplnkovými funkciami teplomera sú napríklad prepnutie zo stupňov Celzia na Fahrenheita alebo uloženie dvanástich posledných nameraných hodnôt. Avšak tieto voľby už ozvučené nie sú.
Takže dostanete zariadenie, ktoré poslúži svojmu primárnemu účelu prístupným spôsobom, ale všetky jeho funkcie nedokážete využiť, pretože dodávateľ ich jednoducho nesprístupnil. Za cenu 79 € by som čakala, že bude funkčné všetko.
Presnosť merania
Z presnosti merania som v rozpakoch. Úprimne poviem, že ak som bola bez teploty, teplomer meral úplne presne bez väčších problémov. Po stúpnutí teploty sa merania odlišovali aj o stupeň smerom hore či dolu, a to je podľa mňa veľmi nespoľahlivé. Neviem, či som ochotná byť odkázaná na takéto zariadenie v situácii, keď to naozaj potrebujem.
Príklad: počas série troch meraní mi prvý raz odmeral 36,9, druhý raz 37,6, tretíkrát 38,0 stupňov. Z toho sa ani pri najlepšej vôli nedá usúdiť, akú som mala skutočnú teplotu. Faktorov spôsobujúcich nepresnosť je, samozrejme, viac a pravdepodobne za to nemôže chybný teplomer. Medzi inými aj to, že môžem mať zvláštny tvar zvukovodu, viac ušného mazu, alebo s teplomerom jednoducho neviem správne zaobchádzať.
Ako merať teplotu?
- Teplomer, samozrejme, vyberiete z puzdra a v prípade potreby doň vložíte batérie. Nezabudnite zložiť kryt zo senzora.
- Pred meraním sa ubezpečíte, že je ucho nepoškodené a čisté. Nie je vhodné merať teplotu v uchu, ktoré vás bolí, máte v ňom zápal alebo poškodenú pokožku.
- Teplomer zapnete žltým okrúhlym tlačidlom, na ktorom je slušne hmatateľný symbol on/off. Ozve sa krátky zvukový signál a hláška „Prosím, změřte!“
- Časť so senzorom vložíte do ucha tak, aby vyplnila celý zvukovod, ale aby vás to nebolelo. Senzor by mal smerovať priamo na bubienok, preto je vhodné ucho mierne potiahnuť smerom hore a dozadu, aby ste vyrovnali zvukovod.
- Stlačíte kvapkovité tlačidlo Scan. Ozvú sa dva krátke zvukové signály – prvý pre začiatok, druhý pre koniec merania.
- Následne môžete teplomer z ucha vybrať a on vám oznámi nameranú hodnotu.
- Je vhodné uskutočniť aspoň tri merania a urobiť z nich priemer. Počas jednej série meriate teplotu len v jednom uchu.
Záver
Infračervený teplomer s českým ozvučením kúpite v súčasnosti ako v Tyflocompe za cenu 79 € s DPH (platné v roku 2024), tak aj v Tyflopomůckách za cenu 1890 Kč s DPH.
Mám z neho, pravdupovediac, zmiešané pocity. V porovnaní s teplomerom na čelo s anglickým hlasovým výstupom nie je v meraniach konzistentný ani natoľko presný. Takisto sprístupnenie jeho doplnkových funkcií chýba, čo by v porovnaní s nižšou presnosťou až tak nevadilo. Záleží tak na vás, čomu dáte prednosť.
Ak máte inú skúsenosť a tipy a triky, ako teplomer používať tak, aby meral presne a spoľahlivo, budem vďačná. Píšte na Facebooku, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Ak máte radi technológie, pridajte sa do skupiny na Facebooku Technológie bez zraku a prepojiť sa môžeme aj na sociálnej sieti LinkedIn.
Rada vás uvidím aj medzi odberateľmi newslettera Zo sveta prístupnosti, v ktorom raz za mesiac prinášam novinky, pozvánky, recenzie, úspechy aj neúspechy v tejto oblasti väčšinou zamerané na ľudí so zrakovým znevýhodnením.
PS: Podpora sa cení. Za každú podporu som vďačná, či už je to priama na účet, alebo využijete provízne odkazy na Alzu a Heuréku, ktoré nájdete na hlavnej stránke pod rovnomenným nadpisom. Ďakujem.