S uvedením hodiniek Samsung Galaxy Watch 7 používatelia dostali aj nové prostredie OneUI 6 Watch. To prináša jednu zásadnú funkciu – skóre energie.
A primárne na ňu sa zameriam, pretože je zaujímavá. Ostatné zmeny ako nové ciferníky riešiť nebudem a ani prístupnosť sa výrazne nepohla, teda nestojí za reč. Snáď len upozorním, že tesne po aktualizácii sa môže stať, že TalkBack nebude čítať údaje na ciferníku. Vyriešite to tým, že si ho opätovne vyberiete v aplikácii Wearable na telefóne.
Upozornenie
Informácie v článku nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. Ani prsteň či hodinky nie sú certifikovanými medicínskymi zariadeniami, preto pri zhoršení zdravotného stavu kontaktujte lekára.
Čo je skóre energie
Metrika, ktorá poskytuje denný ukazovateľ fyzickej a mentálnej energie. Analyzuje niekoľko údajov – aktivitu počas dňa, priemernú dobu a konzistentnosť spánku, konzistentnosť zaspávania a vstávania, srdcový tep a variabilitu srdcového tepu, z ktorých po zobudení vypočíta skóre. Čím je vyššie, tým lepšie. Maximálna hodnota je 100 bodov, ešte sa mi ju nepodarilo dosiahnuť.
Funkcia bola vyvinutá v spolupráci so Samsung Research a profesorom Patrickom O’Connorom z University of Georgia, USA, s cieľom lepšie pochopiť faktory ovplyvňujúce celkovú kapacitu organizmu.
Okrem hodiniek od verzie Galaxy Watch 4 s operačným systémom Wear OS údaje potrebné na výpočet skóre meria aj pred nedávnom uvedený Samsung Galaxy Ring, ktorý však u nás ešte nie je dostupný.
Merané údaje a ich význam
Opäť pripomínam (a pripomeniem to určite ešte niekoľkokrát), že hodinky Samsung Galaxy Watch nie sú medicínske zariadenie, preto sa na ne nedá spoliehať, ak ide o život. Merania slúžia len na sledovanie dlhodobých trendov vo vývoji spánku a vašej telesnej a duševnej pohody.
Ak ste ochotní nosiť hodinky 24/7, okrem nudných údajov vám poskytnú oveľa hlbší vhľad do toho, ako spíte. Neposkytujú totiž len čísla, ale po poklepaní na tlačidlo Informácie vedľa každej hodnoty sa dozviete, aký má tá ktorá metrika pre váš zdravý životný štýl význam.
Spánkový srdcový pulz
Pulz alebo tep odzrkadľuje srdcovú činnosť. Na frekvenciu vplývajú faktory ako vek, pohlavie, fyzická a psychická námaha, stres či ochorenia.
Normálny srdcový pulz počas dňa je 50 respektíve 60 až 90 či 100 úderov za minútu. Záleží na zdroji. Nižší môžu mať napríklad športovci, vyšší ľudia v strese a, samozrejme, deti.
Srdce v noci spomaľuje, pretože telo potrebuje oddych a regeneráciu. Hodinky zaznamenávajú, ako sa počas jednotlivých fáz spánku srdcový tep mení. Prvý týždeň odmerajú vaše hodnoty, ktoré potom slúžia ako referenčné. Od nich sa odvíja to, či dostanete viac bodov za nižší alebo menej bodov za vyšší pulz, ako je váš priemer.
Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať pulzu v prípade, že sa v noci spomaľuje menej ako o 10 % oproti dňu.
Variabilita srdcového tepu
Srdce nebije pravidelne ako metronóm. Čas medzi jednotlivými údermi sa predlžuje alebo skracuje a práve toto sa nazýva HRV (heart rate variability = variabilita srdcového tepu). Ovplyvňuje ho činnosť autonómneho nervového systému, ktorý človek nevie sám regulovať. Vplyv naň má však tréningová záťaž, alkohol, strava, činnosť tráviaceho systému a, samozrejme, rôzne ochorenia.
Hodinky ho snímajú len v noci. Ráno sa tak dozviete, aká bola hodnota HRV počas spánku. Na rozdiel od pulzu, kde platí „menej je viac“, pri HRV je lepšie, ak je hodnota vyššia.
Zatiaľ čo pri pulze dokážu odborníci stanoviť želanú frekvenciu, pri variabilite srdcového tepu sa jednoznačne nedá určiť, pretože každý človek je individuálny a má inú takzvanú základnú hodnotu. Tú si hodinky opäť zistia počas prvého týždňa meraní a na základe nej vám budú pridávať a uberať body. Čím vyššie HRV, tým viac bodov dostanete.
Priemerná a konzistentná doba spánku
Hodinky sledujú, ako dodržiavate odporúčaný počet hodín spánku (7 až 9) pre zdravého dospelého človeka. Čím viac sa táto hodnota odkloní smerom hore, no najmä dolu, tým bude skóre za tento údaj nižšie.
Konzistentnou dobou spánku sa zase rozumie, do akej miery sa váš čas spánku líši od týždenného priemeru. Ak napríklad spíte priemerne 7,5 hodiny, odchýlka o hodinu alebo viac smerom nahor či nadol zasa zníži vaše skóre energie.
Udržiavanie rovnakého počtu hodín spánku počas pracovných dní aj víkendov pomôže udržať takzvaný cirkadiánny rytmus tela. Ten sa opakuje približne každých 24 hodín a reguluje práve spánok, kolísanie teploty a vylučovanie hormónov. Viac o cirkadiánnom ritme sa dočítate v knihe Proč spíme od Mathewa Walkera.
Konzistentnosť času zaspatia a vstávania
Chodíte spať a vstávate v približne rovnakom čase? Od hodiniek dostanete vyššie skóre. Odchýlite sa od priemeru o viac ako hodinu? Hodinky skóre znížia.
Rovnaký čas zaspávania a vstávania má takisto vplyv na cirkadiánny rytmus. Čím viac je tento čas nepravidelnejší, tým viac si môžete takzvane „rozbiť“ spánok a cítite sa ráno unavení, aj keď ste spali dosť dlho. Ale hlavne si neoddýchnete tak kvalitne, ako by ste mali.
Načasovanie spánku
Toto je údaj, ktorý ma naozaj rozčuľuje. Udáva totiž, ako blízko ste optimálnemu času zaspávania, ktorý je od 23:00 do 2:00. Úprimne poviem, že chodím spať väčšinou skôr a vždy mi toto skóre vychádza nižšie.
Nedočítala som sa, prečo je optimálny čas zaspávania až od 23:00. Podľa môjho názoru je to takisto veľmi individuálne a závislé napríklad od toho, ako skoro musíte ráno vstať do práce.
Aktivita počas dňa
Hodnotí, či ste boli počas predchádzajúceho dňa dostatočne aktívni. Do úvahy hodinky berú cvičenie so strednou až vysokou intenzitou, ktoré zrýchľujú pulz a dychovú frekvenciu (bicyklovanie, beh…).
Stredná až vysoká záťaž znamená, že tep udržujete v rozsahu vysokej intenzity pre cvičenie. Tá je založená na vašom maximálnom srdcovom pulze, ktorý môžete vypočítať tak, že od hodnoty 220 odpočítate svoj vek. Samozrejme, platí to len v prípade, že ste zdraví.
Teplota
Tento údaj už nie je započítaný do skóre spánku, ale je veľmi užitočný. U zdravého človeka sa pohybuje telesná teplota v rozmedzí približne 33 až 37 stupňov Celzia.
Vo všeobecnosti telesná teplota v noci klesá, preto ak sa náhle zvýši, môže to naznačiť blížiaci sa zdravotný problém. Zasa pripomínam, hodinky ani prsteň nie sú teplomer. Môžete však prostredníctvom nich sledovať trend. Pokiaľ sa teplota výrazne odlíši od priemeru, zvýšila by som pozornosť a šetrila by som sa.
Dychová frekvencia počas spánku
Ani tento údaj skóre neovplyvní, ale veľa napovie. Dych sa počas spánku spomaľuje. Priemer u zdravých dospelých ľudí je 12 až 20-krát za minútu.
Zmysel sledovania skóre energie
Môžete sa opýtať: „Čo mi to dá, keď hodinky ani prsteň nemerajú hodnoty presne? Aký má pre mňa význam sledovať skóre energie?“ A je to veľmi logická a správna úvaha.
Hodinky merajú zdravotné údaje zo zápästia, čo nie je práve najvhodnejšie miesto. Je totiž potrebné nosiť ich tak, aby boli v tesnom kontakte s pokožkou, a to nie je zvlášť počas spánku každému príjemné.
Ako som už niekoľkokrát uviedla, nejde o úplne presné údaje, pretože nemeriate hodnoty pre lekára. Cieľom je sledovať trend, dlhodobý vývoj a na základe toho vyhodnocovať, či sa skóre dvíha alebo klesá. Ak pre nič iné, aspoň zistíte, ako spíte a čo môžete robiť pre to, aby ste spali ešte lepšie.
Výhodu sledovania hodnôt vidím ešte v jednej dosť dobrej veci. V decembri som bola chorá. Hodinky už dve noci pred tým, ako sa príznaky prejavili navonok, zaznamenali, že mi v noci stúpla teplota, a aj kvalita spánku výrazne klesla.
Nejde však o to, aby ste boli otrokom dát. Skôr by som ich využila vtedy, ak sa prestávate cítiť dobre. Viete z nich totiž aspoň približne zistiť, v čom môže byť problém.
Pre ilustráciu: moje priemerné skóre je 78. Počas choroby (od 16.12.2024) mi kolísalo od 56 po približne 68 a na normál sa vrátilo až 28.12.2024.
Záver
Skóre energie je založené na výpočtoch pomocou umelej inteligencie. Neslúži na to, aby riadilo váš život, alebo aby ste sa podľa neho bez rozmyslu riadili vy.
Pomôže však vyhodnocovať dlhodobý vývoj niektorých zdravotných údajov, ktorých sledovanie v konečnom dôsledku môže prispieť k odhaleniu blížiaceho sa zdravotného problému alebo prílišnej psychickej či fyzickej záťaže.
Ak sa chcete niečo spýtať, píšte na Facebooku, e-mailom, alebo do komentárov pod článkom. Budem rada, ak sa pripojíte do facebookovej skupiny Technológie bez zraku a spojiť sa môžeme aj na sociálnej sieti LinkedIn.
Už odoberáte newsletter Zo sveta prístupnosti? Každý mesiac v ňom prinášam novinky, články, recenzie, pozvánky, úspechy aj neúspechy v tejto oblasti.
PS: Podpora sa cení. Či už priamo na účet, alebo prostredníctvom províznych odkazov. Všetky možnosti nájdete na hlavnej stránke blogu pod rovnomenným nadpisom. Ďakujem.
Zdroje
- Samsung Collaborates With the University of Georgia To Define and Measure Energy for Innovative Digital Health Experiences. Samsung.
- Lukáš Tóth: Aký je môj tep: Pomalý, normálny či vysoký? Mám arytmiu srdca? ZDRAVOTÉKA.
- Roman Kadlec: Variabilita srdcového tepu (HRV): Prečo je dôležitá a ako si ju merať pomocou Garmin hodiniek. TOUCHIT.
- Mathew Walker: Proč spíme. Jan Melvil Publishing. Brno, 2021. 416 s.
Jedna odpoveď na “OneUI 6. Watch a skóre energie”
Ahoj, díky za tip jak hodinky opětovně donutit číst hodnoty z ciferníku.
Měření spánku jsem zkoušel a hodnoty nebyly moc hezké, ale spíš to bude tím že mi hodinky na ruce během spánku vadí.