Kategórie
Hardware

ETA Tiger 4242 (robotický vysávač) – na prístupnosť sa nemyslelo

ETA Tiger 4242 je robotický vysávač, ktorý je malý, skladný, dobre vysáva, ale sprievodná aplikácia k nemu je nekvalitná a neprístupná. Oplatí sa aj na priek tomu doňho investovať?

Parametre ETA Tiger 4242

Parametre ETA Tiger 4242
Typ vysávača robotický
Typ navigácie laserová
Prepojenie s aplikáciou wifi 2,4 GHz
Aplikácia
  • dostupná pre Android aj iOS
  • jazyk: český, veľa častí nedobre preložených
  • Prístupnosť: 2/5
Alternatívne ovládanie tlačidlá na vysávači
Objem nádoby na prach 600 ml
Funkcie vysávanie, mopovanie
Anti-Collision system senzory pre bezdotykové rozpoznanie prekážok
Smart technology ochrana proti pádu zo schodov
Typy podláh všetky typy (používa jednu stredovú a dve bočné kefy)
Určenie a filtre pre alergikov, na zvieracie chlpy, HEPA filter
Zvládanie prekážok do 1,5 cm
Batéria a nabíjanie 14,4 V Li-Ion, 3350 mAh, čas nabíjania: 3-4 hodiny
Výdrž na jedno nabitie 120 minút
Hlučnosť 73 dB(A) re 1pW
Rozmery priemer 36 cm x výška 9,7 cm
Hmotnosť Približne 3 kg

Balenie

Vysávač dostanete v recyklovanej krabici (aspoň to tvrdí výrobca). Balenie je pomerne ľahké a dobre prenosné, na krabici totiž nájdete ucho, za ktoré vysávač pohodlne odnesiete. Páska, ktorou je krabica zabezpečená, ide veľmi dobre dole, takže nebudete mať problém ju odlepiť.

Pri rozbaľovaní je potrebné, aby ste časť s uchom natočili smerom k sebe tak, aby bola páska z dolnej strany, inak sa obsah vysype. Dávajte pozor, v balení bude dosť veľa výplňového papiera, v ktorom ale môže byť schované príslušenstvo.

Obsah balenia:

  • Vrchná vrstva: príručka a návod pre rýchly štart
  • Vysávač – prekrytý tlmiacou tkaninou
  • 4 bočné kefy – dve nasadíte, dve ostávajú ako náhradné
  • dve mopovacie textílie – jednu môžete nasadiť, jedna ostáva ako náhradná
  • Náhradný filter – 1 je priamo vo vysávači
  • Nabíjacia stanica a napájací kábel,
  • Kefka na čistenie stredovej kefy a jej krytu

Vzhľad vysávača

Vysávač je kruhový s priemerom 36 cm. Na výšku má približne 10 cm a váži 3 kg, takže je veľmi skladný.

Prevláda na ňom z vrchnej časti biela farba, len reklamný papierový polkruh je čierny. Zo spodnej strany a na bokoch je tmavošedý.

Na vrchnej strane okrem reklamného polkruhového bannera s modelom a základnými parametrami nájdete kruhový ovládač, ktorý má však iba dve gumené polkruhové tlačidlá. Ich označenie je síce hmatateľné, ale niekomu rozpoznanie môže robiť problém. V každom prípade tlačidlo označené krúžkom slúži na zapnutie a vypnutie a to druhé na odoslanie do nabíjacej stanice. V strede vrchnej strany sa nachádza kruh, na ktorom sú umiestnené pohybové senzory, aby vysávač nenarážal do prekážok. Zároveň slúži ako tlačidlo na nastavenie intenzity mopovania.

Z prednej strany je nárazník s gumeným lemom kvôli ochrane nábytku pri náhodnom dotyku či náraze. Bočné strany neobsahujú žiadny kľúčový prvok. Až vzadu nájdete nádobu na prach, ktorú veľmi jednoducho vytiahnete stlačením dobre hmatateľnej zarážky a potiahnutím k sebe.

Na spodnej strane sa potom nachádza niekoľko prvkov:

  • 3 kolieska – jedno bočné a jedno predné otočné,
  • nainštalovaná stredová kefa aj s krytom, ktorý sa dá odklopiť,
  • otvory približne medzi predným kolieskom a stredovou kefou (vľavo a vpravo 1) na bočné kefky,
  • Otvory na prachovom zásobníku, ktoré slúžia na nasunutie mopu.

Prvé spustenie

Nie je zložité, ale chce to dávku trpezlivosti a vzhľadom na neprístupnosť aplikácie aj používateľskej zručnosti.

  1. Najprv sprevádzkujete nabíjaciu stanicu tak, že do nej zboku zasuniete napájací kábel a zapojíte ju do elektriny. Kábel má zahnutú koncovku, čo považujem za veľmi praktické riešenie.
  2. Zapnete vysávač podržaním tlačidla s krúžkom a druhým ho pošlete sa nabiť. Prípadne umiestnite správne kontakty pri prednom koliesku na kontakty na nabíjacej základni. Pri prvom párovaní je vhodné, aby sa nabíjal.
  3. Ak chcete ovládať vysávač aj cez aplikáciu s názvom ETA Smart, stiahnete ju v Obchode Play alebo v App Store. Používatelia Androidu ju hodnotia veľmi slabo a nedivím sa. Na prístupnosť vývojári ani výrobca nemyslel a prostredie je napoly česko-anglické a aj preklady strojové.

Registrácia

  1. Poklepete na Start register.
  2. Do prvého (nepopísaného) editačného poľa zadáte e-mailovú adresu.
  3. Začiarknete povinný súhlas, ale začiarkavacie pole je v angličtine a ešte aj nesúvisiaco pomenované.
  4. Na e-mail vám príde overovací kód, ktorý prepíšete do príslušného poľa. Brailová klávesnica TalkBacku mi tu však nefungovala vôbec, budete zrejme musieť prepnúť na inú.
  5. Nastavíte heslo, typ poľa by mal screen reader rozpoznať.
  6. Udelíte znova povinné súhlasy, avšak prvok nie je prístupný, takže ťažko poznáte, či ste ich začiarkli alebo nie.

Pridanie zariadenia

V poznámkach k článku mám napísané iba toľko: „V podstate neprístupné“. Zápasíte nielen s technickou prístupnosťou, ale aj s nedotiahnutým prekladom.

  1. Poklepete na prvok s popisom Homepageemptyadd. Odporúčam byť čo najbližšie k vysávaču, inak ho aplikácia ani nevyhľadá.
  2. Vyhľadané zariadenie ETA Smart neoznámi, stačí však poklepať na Pridať. Načo by ste vedeli, čo vôbec pridávate, však?
  3. Zadáte heslo k vyhľadanej domácej wifi sieti a – znovu zdôrazňujem – stojíte čo najbližšie k vysávaču. A už len dúfate.

Aj napriek neprístupnosti sa mi podarilo Tiger 4242 pridať na druhý raz, čo považujem za úspech. Ak by ste však zariadenie pridávali ručne, nevyberiete žiadne. Nie sú totiž vôbec pomenované.

Po pridaní sa automaticky aktualizuje firmware vysávača aj aplikácia, nemáte nad procesom žiadnu kontrolu. Po dokončení mi ponúklo ďalšiu, tú už ale bolo potrebné spustiť prvkom Potvrdiť.

Sprevádzkovanie vysávača a prvé vysávanie

Eta Tiger 4242 je vysávač aj mop v jednom. Záleží tak iba na vás, či budete používať jednu alebo obidve funkcie.

Stredovú kefu výrobca už vsunul do vysávača, s ňou sa zatiaľ nemusíte zaoberať. Potrebné je však nasunúť bočné kefky. Sú rozlíšené farebne, ale nemusíte sa báť. Stačí vyskúšať a ak je to tá správna, zacvakne na miesto. Ak nie, vypadne.

Pokiaľ chcete aj mopovať, vysuniete zbernú nádobu na prach. Nachádza sa na zadnej strane a má na sebe tlačidlo na jej uvoľnenie. Zo spodnej strany sú dva otvory, do ktorých je potrebné zasunúť akoby výbežky na mope. Ten je tvarovaný, takže priložíte oblúkovú časť mopu k oblúkovej časti nádržky a zacvaknete.

Na nádobe je gumová zátka, ktorou je uzatvorená nádržka na vodu. Do vysávača môžete naliať iba čistú vodu, takže na nejaké hĺbkové čistenie neposlúži. Do nádržky nalievajte vodu opatrne, pretože sa v nej vytvoria vzduchové bubliny a zdá sa, že už je plná, aj keď to tak nemusí byť.

Nádobu na prach zasuniete do vysávača naspäť, čím je pripravený na vysávanie.

V aplikácii poklepaním na Nastavenia môžete zvýšiť silu vysávania a mopovania. Každá má 3 úrovne od nízkej až po vysokú.

ETA Tiger 4242 pustíte buď poklepaním na prvok s popisom Auto alebo tlačidlom na tele.

Každú akciu – spustenie, zaseknutie sa automatický aj manuálny návrat do nabíjacej stanice ohlási aj hlasom, aj notifikáciou na prepojenom mobilnom zariadení. Hlasitosť prejavu si môžete v nastaveniach upraviť.

Kvalita čistenia

Vyberala som vysávač na zvieracie chlpy a pre alergikov určený na všetky typy podlahy. V byte mám drevenú dlážku a podľa kontroly dobre vidiaceho človeka vysáva kvalitne. Mne sa to vždy nezdá, ale zrejme máme každý iné požiadavky na bezchybné povysávanie.

Lepšiu kvalitu dosahuje aj spolu s mopovaním. V prípade, že máte štvornohého kamaráta, ale musia byť aj vysávanie, aj mopovanie nastavené na najvyššiu intenzitu. Vtedy už výsledok stojí za to.

Samozrejme, tým, že do vysávača nemôžete pridať čistiaci prostriedok, nečakajte, že poumýva mastnú alebo veľmi zablatenú dlážku, toostane na vás. Bežne nanosenú špinu a prach, zvieracie chlpy a vlasy však zvláda dobre.

Orientácia, navigácia, mapovanie a prekážky

Podľa výrobcu si Tiger poradí s prekážkami do výšky 1,5 cm, čo môžem z praxe potvrdiť. Prejde cez sušiak na bielizeň aj nízke podstavce konferenčného stolíka. Dokonca sa dostane aj na výrazne vyššiu podstavu kresla, ale tam sa zasekne.

Na orientáciu mu slúži laserová navigácia, vďaka ktorej nevráža do nábytku, ako to robil môj starý iRobot. Ak by sa to predsa len stalo, nábytok či dvere ochráni gumový nárazník, takže by vysávač nemal nič poškodiť. Na tele sa nachádzajú aj senzory proti pádu zo schodov, ich funkčnosť však neviem posúdiť.

S čím si neporadí, to sú sklenené vázy, fľaše, káble a napríklad aj nízke pelechy. Sklenené veci nedokáže rozpoznať, a tak do nich vrazí, na pelech má sklony vyliezať a zasekávať sa.

Prvých niekoľko spustení som mala problém s tým, že sa vysávač pohyboval veľmi chaoticky a nevedel si spraviť mapu priestoru. To sa časom zlepšilo.

Nielen vzhľadom na neprístupnosť aplikácie, ale aj z podstaty veci neviete ako nevidiaci používateľ vytvoriť mapu priestoru ručne a ani s uloženými mapami pracovať. Nemyslím si však, že by na tom boli prístupnostne lepšie aplikácie inak. Jednoducho práca s mapou sa zatiaľ nedá sprístupniť.

Kapacita batérie a nabíjanie

Tiger 4242 má v sebe Li-Ion batériu s kapacitou 3350 mAh. To postačí na približne 120 minút prevádzky na jedno nabitie. Záleží však od nastavenej intenzity vysávania a mopovania. Z mojej praxe povysáva (bez mopovania) trojizbový byt za približne hodinu, pričom nie je vybitý ani do polovice. Pri mopovaní sa za hodinu vybije a upratovanie musí dokončiť na dvakrát. Ak sa to stane, ide sa sám nabiť a po dobití pokračuje.

Nabíja sa prostredníctvom priloženej nabíjacej stanice približne 3 až 4 hodiny. Konkrétne môj kus nemá problém nabíjaciu stanicu vyhľadať, ale kamarátov áno. Ak sa to stane, musíte ho buď nasmerovať, alebo odniesť ručne a umiestniť kontakty vysávača na kontakty základne.

Údržba

Nádoba na prach má objem 600 ml. Je vhodné ju po každom vysávaní vysypať, ale ak máte v byte len bežné vlasy a prach, nie je to úplne nevyhnutné. Nádobu vyberiete, ako som už spomenula, stlačením tlačidla a potiahnutím smerom k sebe. Aby ste otvorili samotnú nádobu, vyhľadáte úzke tlačidlo na jej vrchnej strane, ktoré keď stlačíte, uvoľníte kryt a obsah môžete vyhodiť.

Každý komponent má svoju dobu životnosti. Tú nájdete prístupným spôsobom uvedenú v aplikácii po poklepaní na Nastavenia > Životnosť komponentov.

Bočné kefy stačí len vytiahnuť a nasunúť nové. Stredovú vymeníte tak, že najprv odklopíte ochranný kryt. Upozorňujem, ide to veľmi ťažko. Odporúčam najprv si vyhmatať, ako je kefa uložená, aby ste vedeli takisto umiestniť novú.

Filter sa nachádza vo veku zbernej nádoby. Hľadáte podobný princíp otvárania, ako keď vymieňate baterky. Po odklopení viete filter buď vyčistiť, alebo vymeniť za nový.

Prístupnosť aplikácie ETA Smart – takmer nulová

V aplikácii sa vyzná používateľ, ktorý má už čo-to za sebou a dokáže rozlíšiť statický text od interaktívneho prvku len na základe popisu.

Mnohým prvkom však popis chýba, so screen readerom ani neviete, či ste ich aktivovali alebo nie. Takisto tu nájdete mnoho symbolov, ktoré screen reader zbytočne číta.

Dobu nabíjania, stav batérie, upratanú plochu a čas upratovania si nepozriete vôbec, pretože sú to len obrázky. Prvky ako Auto, Lokálne, Miestnosť a Nabiť nie sú ani tlačidlami, ani odkazmi a ani netušíte, ktoré z nich je možné použiť a ktoré nie. V aplikácii so screen readerom taktiež nenastavíte plánované upratovanie, nemôžete ho poslať do konkrétnej miestnosti a ani upratať konkrétny úsek dlážky. Takže z aplikácie sa stáva iba predĺžené tlačidlo na zastavenie a spustenie vysávača, čo je v dnešnej dobe naozaj málo.

Prostredie aplikácie je česko-anglicko-slovenské, takže aplikácia k vysávaču za 250 € pôsobí veľmi odfláknutým dojmom.

Problémy som už nahlasovala, ale podľa odpovede a prístupu nečakám, že by sa to niekedy zmenilo.

Záver

ETA Tiger 4242 je robotický vysávač a v podstate robí to, čo by ste od neho čakali. Výsledok nie je zlý, keď sa udomácni, vysáva aj v rohoch a všade, kam sa dostane. Spolu s mopovaním si aj v prípade, že máte psa, môžete povedať, že máte upratané.

Nezastúpi však klasický vysávač a zotredie podláh ručne, to ale neurobí žiadny robot. Na každodenné upratanie podľa môjho názoru bez problémov postačí.

Ovládanie na tele vysávača je v poriadku, ale poslúži len na zapnutie zariadenia, prerušenie vysávania a poslanie do nabíjacej stanice. O nič lepšie však na tom nie je ani aplikácia, ktorá je tak neprístupná, že funkcie ako plánovanie upratania, zóny, lokálne upratanie a podobne cez ňu vôbec nenastavíte. Vysávač tak stráca svoj potenciál.

Kúpiť či nekúpiť? To je otázka, ktorú si – ako obyčajne – musíte zodpovedať sami. Keby som mala chuť zaoberať sa jeho predajom, tak ho predám a kúpim iný.

Aké vysávače používate vy? Máte tip na prístupného robota, ktorý nezruinuje rozpočet? Napíšte mi na Facebooku, do FB skupiny Technológie bez zraku, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Prihláste sa aj na odber Zo sveta prístupnosti – newslettera, v ktorom raz mesačne dostanete pozvánky, informácie, recenzie, články, príklady dobrej praxe, ale aj faily z oblasti prístupnosti.

PS: Podpora sa naozaj cení. Ďakujem.

Jedna odpoveď na “ETA Tiger 4242 (robotický vysávač) – na prístupnosť sa nemyslelo”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com