RSS čítačka (alebo RSS agregátor) je software určený na čítanie RSS kanálov. V podstate sťahuje ich najnovší obsah a ak zistí zmenu, zobrazí novinky.
V článku vám predstavím takúto čítačku vo forme doplnku pre NVDA. Jej autorom je pán Marek Susčík. Využívam ju jednak na štúdium noviniek o technológiách a dokonca na počúvanie podcastov.
Ak ste s doplnkami ešte nepracovali, prečítajte si, čo sú doplnky pre NVDA a ako ich inštalovať.
Doplnok používam v tejto konfigurácii: Windows 11, NVDA 2024.4.
Zopár slov o RSS
Skratka RSS pochádza z anglických slov „Really Simple Syndication“ alebo skôr používané „RDF Site Summary“ a tiež „Rich Site Summary“. V preklade je to niečo ako „naozaj jednoduché zdieľanie“.
Na strane servera poskytujúceho obsah (napríklad z môjho blogu) je RSS jednoduchým dynamicky generovaným súborom vo formáte XML, ktorému sa hovorí RSS kanál.
Tento koncept vznikol v marci roku 1999, keď ešte neboli sociálne siete. Pomaly sa začala éra blogovania a vznikalo toľko obsahu, že ho ľudia nestíhali sledovať ručne a otvárať každý web, či nepribudol nový článok alebo komentár.
Formát RSS z dielne spoločnosti Netscape umožnil tento proces automatizovať. Chvalabohu, pretože to aj mne doteraz šetrí čas pri prechádzaní zdrojov napríklad k newsletteru. A aj keď v dnešnej dobe newsletterov a sociálnych sietí RSS už do takej miery neslúži na odoberanie článkov, stále je užitočný, aby vás upozornil na novú epizódu vášho obľúbeného podcastu.
Nato, aby ste mohli RSS kanály odoberať, slúži RSS čítačka alebo RSS agregátor. A na takýto software v podobe doplnku pre NVDA sa pozrieme v ďalšom texte.
Inštalácia doplnku
Najbežnejšími spôsobmi, ako inštalovať doplnky, je buď katalóg s doplnkami, ktorý nájdete v NVDA > Nástroje, alebo webový repozitár doplnkov, ak používate staršiu verziu čítača obrazovky. Autor však doplnok ponechal na svojej stránke a aby ste ho nemuseli hľadať, priamy odkaz na stiahnutie RSS čítačky je tu.
Inštalácia potom prebieha rovnako, ako po stiahnutí doplnku z webového katalógu. To znamená po uložení kliknete na inštalačný súbor s názvom „rssreader.nvda-addon“, odsúhlasíte inštaláciu a následne aj reštart NVDA.
Prostredie RSS čítačky
Čítačku najrýchlejšie otvoríte klávesovou skratkou CTRL+Shift+i. Ak by nefungovala, nájdete ju v NVDA ponuke > Nástroje > RSS čtečka.
Po prvom otvorení sa dostanete do prázdneho okna, pretože ešte nemáte pridaný žiadny RSS kanál. Oceňujem, že nenájdete žiadne odporúčané a nerelevantné weby, ktorých obsah by ste mohli odoberať.
Skratkou Alt+r sa dostanete do kontextového menu, z ktorého môžete čítačku ovládať. Takmer všetky akcie sa dajú ale vykonať aj klávesovými skratkami. Pravdupovediac, nie som schopná si ich pamätať, preto som rada, že ponuka existuje. Ak by som mala popísať všetky funkcie čítačky, článok by ste čítali veľmi dlho, pretože doteraz ich je 28. Kompletný zoznam nájdete na webe pána Susčíka: Funkce RSS čtečky.
Po pridaní kanálov ich nájdete v úvodnom okne zoradené podľa abecedy. Ak ich máte mnoho, môžete sa medzi nimi pohybovať začiatočnými písmenami názvu.
Zoznam správ jednotlivých kanálov otvoríte jednoducho – dáte Enter na konkrétnom názve. Späť do okna s kanálmi sa potom vrátite klávesom Bakspace.
Nastavenia čítačky
Skôr, ako začnete s čítačkou pracovať, bude vhodné ju najprv nastaviť tak, aby vám vyhovovala. Do nastavení sa dostanete skratkou F12, alebo cez menu: Alt+r a tu Nastavení. Väčšina funkcií v nastaveniach je jasná, ale niektoré vysvetlím podrobnejšie.
- Otvárať správy ako text či zvuk – predvolene nezačiarknuté a znamená to v podstate to, či bude čítačka otvárať správy a podcasty ako originál v internetovom prehliadači, alebo použije svoj vlastný prehrávač a editor. Ak chcete odoberať aj podcasty, je potrebné toto povoliť.
- Automaticky oznámiť popis správy – po začiarknutí uvidíte časť textu, akýsi perex.
- Po spustení načítať nové správy – čítačka po povolení načíta správy automaticky. Ak by ste túto voľbu vypli, nové správy musíte načítať ručne klávesom F5. To isté sa týka aj načítania správ po otvorení kanála.
- Automaticky sťahovať nové správy – zoznamový rámik, z ktorého vyberáte časový interval, po akom sa čítačka pokúsi o načítanie noviniek z vami odoberaných kanálov.
- Na systémovú lištu po štarte NVDA – ak tomu rozumiem správne, môžete spustiť RSS čítačku spolu s NVDA a ona ostane na systémovej lište.
Pridanie nových RSS kanálov
Aby ste mali s čím pracovať, najprv je nutné pridať nové kanály. To urobíte tromi spôsobmi:
- Nový kanál (CTRL+n) – otvorí sa editačné pole, do ktorého vložíte webovú adresu daného RSS kanála. Väčšinou je to niečo ako https://www.technologiebezzraku.sk/rss alebo /feed. Bežná adresa webu nestačí. Akciu potvrdíte tlačidlom OK.
- Nový kanál z databázy (CTRL+D) – pán Susčík pripravil databázu niekoľkých desiatok zdrojov, aby ste nemuseli hľadať ich RSS. Sú zatriedené v kategóriách ako Automobily, Film a fotografie alebo Informace pro zrakově postižené. Ak chcete pridať niektorý z nich do čítačky, otvoríte kategóriu a v nej nájdete požadovaný web buď šípkami, alebo štandardným vyhľadávaním cez skratku CTRL+f. Potom už stačí na ňom stlačiť Enter a kanál máte pridaný.
- Import kanálov zo súboru OPML – ak takýto súbor máte k dispozícii, cez ponuku (Alt+r) > Import (i) ho môžete nechať načítať.
Poznámka: Súbor OPML je štandardnou zálohou RSS, takže ak máte kamaráta, ktorého RSS čítačka umožňuje export, stačí ho oň požiadať. Nie ste tak odkázaní len na konkrétny NVDA doplnok. Rovnako vy môžete svoje RSS kanály v tomto formáte niekomu exportovať cez Alt+r a e.
Práca s kanálmi
Ako som už spomenula, po otvorení RSS čítačka najprv načíta správy zo všetkých odoberaných kanálov (samozrejme, ak máte túto voľbu zapnutú). Ak nie, alebo chcete vynútiť načítanie nových správ ručne, stlačíte F5. Priebeh doplnok indikuje štandardným pípaním známym z NVDA. Je škoda, že používateľ nemá možnosť toto zmeniť, nemám ten zvuk rada. Počas načítania nie je možné s kanálmi pracovať, na čo vás čítačka upozorní.
Po načítaní dostanete oznámenie o počte nových správ. Veľmi oceňujem, že nemusíte prechádzať celý zoznam ručne, ale po stlačení F4 v hlavnom okne ostanú len tie kanály, ktoré majú novinky. Prirodzene len dovtedy, kým si ich neprejdete, potom opäť uvidíte kompletný zoznam. Pokiaľ chcete načítať správy len z konkrétneho kanála, stačí sa naň postaviť a stlačiť CTRL+F5. Sama tieto šikovné funkcie veľmi rada používam, pretože šetria čas.
Poďme ale k prehliadaniu obsahu. Kanál štandardne otvoríte Enterom, ale k obsahu článku či podcastu sa môžete dostať až tromi rôznymi metódami:
- Enter – načíta obsah tým spôsobom, ktorý ste si zvolili v nastaveniach (viď vyššie).
- Shift+Enter – načíta správu v natívnom textovom prehliadači RSS čítačky.
- CTRL+Enter – touto skratkou zobrazíte článok vo webovom prehliadači. Neodporúčam ju používať pri podcastoch, vysvetlím nižšie.
Čítanie článkov
Ak zvolíte prezeranie článku vo webovom prehliadači, otvoríte jeho kompletnú verziu, a to vrátane jej výhod aj nevýhod. Nevýhodou sú rôzne výplňové obrázky, reklamy, odkazy, s ktorými sa musíte vysporiadať. Výhodou je ale štruktúra textu.
Po otvorení článku v natívnom textovom prehliadači dostanete prakticky čistý text. Zbavíte sa tak reklám a iných nepodstatností, čo je výborné. Ale prídete aj o štruktúru – to znamená žiadny pohyb po nadpisoch, žiadne zoznamy, tabuľky, nič čo by prezeranie uľahčilo. Ako keby ste otvorili text v poznámkovom bloku. To je z môjho pohľadu nevýhoda, pretože ak zapnete podobnú čítačku v prehliadači, štrukturovanie článku ostáva zachované.
Môžete síce v texte vyhľadávať pomocou CTRL+f, vyznačovať text a kopírovať ho, ale to je vlastne všetko. Keď potrebujete čítať dlhý článok, ktorý obsahuje množstvo kapitol a podkapitol oštýlovaných nadpismi, odporúčam otvárať ho vo webovom prehliadači aj za cenu reklám.
Diskutovala som možnosť štrukturovania textu aj s pánom Susčíkom, ale zatiaľ to nie je možné.
Podcasty
Obrovskou výhodou doplnku je, že prostredníctvom neho dokážete odoberať aj podcasty. Samozrejme, takisto musíte poznať ich RSS, bez toho sa nepohnete.
Pre niektorých môže byť komplikáciou, že počúvanie je viazané na prehrávač VLC v 32-bitovej verzii.
Ak aj po inštalácii prehrávača nemôžete podcast spustiť, odporúčam pozrieť nápovedu, kde pán Susčík vysvetľuje, v čom môže nastať zrada.
Aby ste mohli podcast počúvať, je potrebné ho otvárať ako text alebo zvuk. To urobíte buď tak, že si predvolené otváranie zvolíte v nastaveniach, alebo ho „vynútite“ použitím skratky Shift+Enter.
Prehrávač je potom veľmi jednoduchý. Medzerníkom podcast pozastavíte a šípkami vpravo a vľavo spolu s kombináciou klávesov Shift, CTRL, ALT alebo CTRL+ALT sa v nahrávke posúvate o určitý časový úsek dopredu respektíve dozadu. Klávesmi Home a End preskočíte na jeho začiatok a koniec. V čase písania článku som pripomienkovala autorovi, že by bolo užitočné pridať do prehrávača aj možnosť stíšiť a zhlasniť podcast. Pripomienku zapracoval, a od verzie 2.1 tak môžete šípkami hore a dole upravovať hlasitosť. Kompletný zoznam skratiek nájdete v nápovede.
Ak počas prehrávania stlačíte F5, môžete podcast prehrať priamo vo VLC prehrávači. Čo sa mi niekoľkokrát podarilo, niekoľkokrát nie. VLC sa síce otvoril, natívny prehrávač zavrel, ale prehrávanie v ňom ďalej pokračovalo. Aj tento problém by však mal po vydaní opravenej verzie zmiznúť.
Po aktualizácii na verziu 2.2 je možné podcasty ukladať a viete ich tak počúvať v ľubovoľnom prehrávači. Stačí spustiť príslušnú časť, stlačiť CTRL+s. Priečinok s názvom RSS podcasty sa vytvorí v Dokumentoch.
Záver
RSS čítačka od pána Marka Susčíka je prepracovaný a zároveň jednoduchý doplnok pre čítač NVDA, pomocou ktorého môžete sledovať svoje obľúbené online magazíny, blogy, alebo počúvať podcasty.
Zo skúsenosti môžem povedať, že si veľmi ľahko zvyknete na jej používanie, všetko je intuitívne a na prvé počutie zrejmé. K doplnku je aj komplexne vypracovaná nápoveda, ktorú nájdete v menu, takže s používaním nebudete mať naozaj najmenší problém.
V databáze nájdete aj Technológie bez zraku, odporúčam.
Ak sa chcete niečo spýtať, píšte na Facebooku, e-mailom alebo do komentárov pod článkom. Poďte o technológiách diskutovať aj do facebookovej skupiny Technológie bez zraku a prepojiť sa môžeme aj na sociálnej sieti LinkedIn.
Newsletter už odoberáte? Raz do mesiaca v ňom dostanete zhrnuté novinky Zo sveta prístupnosti – pozvánky, recenzie, návody, úspechy aj neúspechy. Pridáte sa?
PS: Podpora sa cení. Či už priamo na účet, alebo cez provízne odkazy na českú aj slovenskú Alzu a Heuréku. Všetko nájdete na hlavnej stránke blogu pod rovnomenným nadpisom. Vás podpora nebude stáť nič navyše. Ďakujem.
Zdroje
2 odpovede na “Kvalitná RSS čítačka ako doplnok pre NVDA”
Ahoj, děkuji za podrobný návod pro použití a zároveň shrnutí všech výhod.
Já používám RSS čtečku Inoreader, která funguje na androidu i iPhonu.
Je to prístupné? Ako sa ti dajú čítať s touto čítačkou články na mobile? Stálo by to za vyskúšanie a článok?